Üks väike detail majas lõplikult paigas – lülitid ja pistikupesad! Kuigi suurem osa nendest sai vahetult pärast siseviimistlust tehtud, siis tänaseks on ka kõik ülejäänud pistikud kenasti paika saanud. Hetkel kõik selge ja arusaadav, aga nagu iga koduehituse sammu puhul oli ka siin teekond arusaamiseni väljakutsuv – kuhu, kui palju ja kui kõrgele lüliteid-pistikuid paigaldada, kuidas elektriga ühendada ja millist tootjat või seeriat lõpuks eelistada. Siin artiklis jagamegi ülevaatlikult oma lugu alates läbimõtlemisest ja paigaldusest kuni lõpptulemusi välja, sh miks just Schneider Merten M-Smart seeria kasuks otsustasime.

Kõige alus ehk mida teha esimesena?

Kõige esimesena tuleks võimalikult täpselt läbi mõelda, kuidas kogu elektrisüsteem majas olema saab – kui palju ja kuhu tulevad pistikupesad, kuhu lülitid ja lambid, kas ja kuidas on kaabeldus omavahel seotud jne. Selleks oleks hea (kui mitte kohustuslik) leida mõni elektriprojekti teostaja, kes aitab kõik Sinu antud sisendi põhjal läbi mõelda, arvutada ja joonestada. Kuigi ilmselt tuleb väiksemaid muudatusi ka pärast projektitegemist ette, siis selline kindel dokument, millele hilisemalt toetuda saab, teeb kogu elu nii palju lihtsamaks. Meie tellisime elektriprojekti enne elektrijuhtmete vedamist ja püüdsime koos projekteerijaga kõik nurgatagused põhjalikult läbi mõelda ning paigaldada pistikuid pigem rohkem, kui vähem.

Näitena tuli meie ~110m2 majja kokku 69 pistikupesa, pluss veel 8tk ka õues (terrassil, maja räästa all, sissepääsu juures, tehnoruumi kõrval jne). Hetkel kõigega rahul ja kõik mugavalt käe-jala juures ning tundub, et kogus sai valitud täiesti optimaalne.

Kuhu ja kui kõrgele paigaldada?

Teisena oleks hea teada, kuhu ja mis kõrgusele lülitid ning pistikupesad paigaldada. Meie majas asub pistikupesade keskpunkt põrandast u 20cm kõrgusel (soovituslik vahemik 20-30cm) ja lülitite oma u 100cm kõrgusel (soovituslik vahemik 90-110cm), köögi tasapinna kohal 105cm kõrgusel. Ustest ja seintest asuvad pesad u 15-20cm kaugusel.

Kuidas paigaldustöödeks valmistuda?

Avade tegemiseks kipsplaadi sisse kasutasin akutrelli otsas olevat 68mm-suurust toosipuuri, kuhu paigaldasin sisse 68mm laia ja 47mm sügava kipsitoosi (oranži värvi). Sõltuvalt asukohast võis see toos olla ka 2ne, 3ne või isegi 4ne. Kui mõnel juhul juhtus kaableid olema seina taga rohkem, siis kasutasin ka sügavamat 61mm sisu, et ühendusi lihtsam teostada oleks. Antud kipsitoosid oleks oluline kindlasti ära paigaldada enne pahteldamist ja kruntimist.

Millist seeriat valida? Miks valisime Schneideri?

Õigete lülitite ja pistikupesade väljavalimist ei tohiks alahinnata. Tegemist on pealtnäha küll väike disainielemendiga, kuid tegelikult on see tagasihoidlik detail koduseintel alati nähtaval kohal, igapäevaselt kasutuses. Seda enam on oluline, et nende toon ja stiil ülejäänud majaga ka hästi sobituksid. Näiteks meie puhul on tegemist üsna helge ja valge koduga, siis ka pistikute puhul otsisime võimalikult minimalistikku ja puhast lahendust.

Selle õige lahenduse leidmisel saab öelda, et tänapäeva pistikumaailm on rikkalik ja lai, kus leiab tõepoolest kõikvõimalikke eri lahendusi – valgeid ja värvilisi, modernseid ja ajaloolisi, klaasist ja puidust jne. Samuti on brände väga palju erinevaid, kes kõik omamoodi erilisi lahendusi toodavad. Teiste seas jäid meile kõige enam silma ettevõtted nagu Schneider, JUNG, Berker ja ABB.

Et selles maailmas vähekeni orienteeruda, siis Tallinna kandis tasub parima ülevaate saamiseks minna ESPAKisse – seal on pea kõigi suuremate tootjate seeriad ja toonid kenasti välja toodud, mida kõiki saab katsuda ja omavahel võrrelda. Nii saab ette palju parema pildi kui veebilehti vaadates. Oma silm on kuningas ja igal kodul on oma nägu, lähtuma peaks ikka interjöörist ja enda maitsest.

Meie valikuks osutus lõpuks Scheider Merten M-Smart aktiivvalge seeria, kuid samuti oli laual nende uus ja väga ilus Schneider Merten D-Life lootusvalge seeria. Schneiderit eelistasime eelkõige nende suurepärase hinna-ja-kvaliteedi suhte tõttu. Samuti olid need kaks mainitud seeriat meie silmis täpselt sellised, mida olime otsinud – puhtad ja minimalistlikud ning saadaval “selle õige” valge tooniga (otsisime levinud “sooja valge” asemel “puhasvalget” tooni). Lisaks oli neid mugav ja kiire paigaldada, igale detailile on mõeldud.

Kuidas paigaldada väljavalitud lõpptoode?

Pistikupesade ja lülitite paigaldamine jaguneb suures pildis kaheks: 1) sisude paigaldus ja 2) lõppraami paigaldus. Esimese neist võiks ideaalis ära teha siis, kui majas on seintele kruntvärv juba peale kantud. Nii saab vältida värskelt värvitud seinte võimalikku määrdumist, kuigi väga hoolikas paigaldaja saab seda teha ka viimase sammuna (st pärast kõikide seinte värvimist). Teise punkti ehk lõppraami paigalduse kallale saab asuda küll alles siis, kui kogu lõppviimistlus on valmis.

Sisude paigaldamiseks soovitan leida mõne elektriku, kes antud töö aitaks ära teha või siis selle tegemist Sulle hoopis õpetada. Kuna tegemist on üsna lihtsa, aga samas aeganõudva tööga, siis mõneti oleks mõistlik see võimaluse korral ise endale selgeks teha. Põhitõed saavad kiirelt selgeks ja Schneideri pistikute lihtsus aitab selles osas palju kaasa. Lõppraamide paigaldamine on siinpuhul nö kirss tordil ja veelgi lihtsam kui eelmine – piisab vaid väikesest akutrellist ning ühe-kahe kruvi kinnikeeramisest.

Kokkuvõte

Pistikupesade ja lülitite valimine on miski, millele tavaliselt liialt tähelepanu ei pöörata, kuid tegelikult võib just see olla see detail, mis pärast ühest kodust terviku teeb. Nende paigaldamine ja ettevalmistus on isetegijale võrdlemisi lihtne ja kerge vaevaga teostatav, tuleb vaid veidi õppida. Õige seeria leidmiseks tasub aega võtta ja selle tegemisel lähtuda interjöörist ning majas olevatest detailidest ning värvidest, et kõik lõpuks hästi kokku mängiks. Meie koju sobisid ideaalselt Schneider Merten M-Smart sarja tooted, mis jäid silma oma minimalistliku väljanägemise, kõrge kvaliteedi ja mõistliku hinnataseme tõttu – tänaseni väga rahul.

PS! Hoia silm peal ka meie Instagrami kanalil @kristjanmarleen, et vaadata, kuidas meil või meie kodul vahepeal läinud on! Toimetamist on meil seal veel küllaga.