Katuseehitus- ja laiendus oli meil 2021. aasta kevadel täies hoos ning üheks oodatuimaks elemendiks selle valmimise juures olid katuseaknad! On just nemad need, mis annavad maja kõrgematele korrustele valguse ja erilise hubasuse, ning meie puhul lisaks ka metsavaate ja vajaliku kõndimiskõrguse trepile. Millised katuseaknad me siis valisime ja kuidas me nendeni jõudsime?
1. Vali endale sobiv katuseakende tootja
Siinkohal võib kohe öelda, et see punkt võiks vabalt ju ka viimane olla! Aga kui päris aus olla, siis meie alustasime tegelikult just sellest. Ja kui veelgi rohkem aus olla, siis peale VELUXi meile ühtegi teist varianti pähe ei tulnudki. Lisaks sellele, et meie vanemate kodudes on VELUXi aknad juba pikki aastaid olnud, soovitasid ka kõik (ehitusvaldkonna) sõbrad-tuttavad automaatselt just nende aknaid – usaldusväärne kvaliteet ja pikaaegne kogemus Eesti turul ning peab ütlema, et juba esimese kõne järel oli ka klienditeenindus väga professionaalne. Nii saime edaspidi lähtuda ainult ühe ettevõtte valikust ja kõik muutus lihtsamaks.
Postitust kirjutades leidsime, et on turul on ikkagi ka veel teisi tootjad: FAKRO, Roto, äkki keegi veel?
2. Leia akende asukoht ja mõtle ilmakaartele
Kui katuseakna valimisele juba mõeldakse, siis tavaliselt on see punkt inimestel üsna hästi teada. Meie puhul oli valik samuti lihtne – üks aken trepikotta ja teised kaks mõlemasse magamistuppa. Kõik aknad avanevad tõusva päikese poole ja toovad hommikul tubadesse ergutavat olemist!
Kui loodavas kodus on paindlikkust ja võimalusi rohkem, siis tasub kindlasti läbi mõelda ka ilmakaared, et katuseakende kasulikkusest maksimum võtta. Põhjapoolne aken püüab päeva jooksul kõige vähem valgust, lõunapoolne aken samas aga kõige rohkem. Idapoolne aken püüab endasse hommikupäikese ja läänepoolne aken pigem pärastlõuna- ning õhtuvalguse. Igal ühel omad eelised. Inspiratsiooni tasub leida nii Pinterestist kui VELUXi rahvusvaheliselt Instagrami lehelt.
3. Otsusta akende suurus
Siin on valik juba täiesti unistustele valla, sest katuseaknaid pakutakse pea igas mõõdus. VELUX kaudu saab tellida aknaid, mis on 47 kuni 134cm laiad ning 55 kuni 180cm pikad! Ja kui sellest ei piisa, saab paigutada mitu akent üksteise kõrvale. Üks tüüpilisemaid mõõte on 78x118cm. Lisaks unistustele on aga veel paar asja, millele tasuks mõelda.
Esiteks võiks (aga otseselt ei pea) arvestada ka katusesarikate sammuga. Millise jooksuga on katusesarikad pandud ja milline aken nende vahele täpselt ära mahuks, ilma, et liialt peaks ümber tegema või lõhkuma? Näiteks meie katusesarikad olid 60cm sammuga ehk meil jäi 2 varianti. Kas mahutada ära aken olemasolevasse vahesse või laiendada järgmise sarika arvelt ava kaks korda suuremaks? Esimese variandi puhul oleks maksimaalne laius olnud 47-55cm (sarikatevaheline osa on täpselt 55cm), teise puhul 94-114cm (sarikatevaheline osa nüüd 115cm).
Teiseks võiks mõelda sellele, kas katuseaknast soovitakse ka välja vaadata? Kui jah, siis kas sellest peaks välja nägema ainult seistes või samuti ka istudes? Variante on ju erinevaid, mõnikord on katuseaknad nii kõrgel, et nendeni ei ulatu keegi, teinekord aga ulatuvad need lausa maani.
Kõigest sellest lähtuvalt valisime meie katusekna suuruseks 94x160cm (VELUXi koodi järgi PK10). Nii mahtusid need meile ideaalselt sarikajooksu vahele ära ja katuseaknad algavad nüüd u 1m kõrguselt ning lõpevad u 2,1m peal – täpselt nagu tavalised aknad meie majas. Näeme nendest välja pea igalt kõrguselt! Üldreegel on lihtne – mida rohkem valgust, seda parem.
4. Mõtle akende soojapidavusele
Sõltuvalt maja otstarbest ja eelarvest on võimalik valida katuseaknaid nii 2- kui 3-paketilisi. Kuigi aknad on tänapäeval kõik üsna soojapidavad, siis nende puhul valides on lihtne: üks on üsna hea (aknatüüp Standard, Uw 1.3), teine aga väga hea soojapidavusega (aknatüüp Standard Plus või Premium Uw 1.1)! Ei tasu unustada, et lisaks soojusele pakuvad 3-paketilised aknad ka paremat heliisolatsiooni. Ja kui tegemist on lausa passiivmajaga, siis on VELUXi valikus ka 5-kordse klaaspaketiga katuseaknad.
Meie valisime kolmepaketilised, sest tegemist on ikkagi elamu ja mitte suvilaga ning pikas perspektiivis (20+ aastat) tundus natukene kallim valik igatahes õigem. Samuti saavad kõik maja teised aknad olema kolmepaketilised. Maja soojem ja küttearved natukene madalamad!
5. Otsusta akende tüüp
Kõik eelnev tehtud, hakkasime mõitsklema selle üle, kuidas aknad avaneda võiks. VELUXi valikuteks on: ülalt või alt avanev ehk nö tavaline pooliku avanemisega (Standard või Standard Plus tüüpi aken) või ainult alt avanev, mis läheb täielikult alt üles, panoraamvaatesse (Premium tüüpi aken).
Oleme varasemalt ainult tavalistega kokku puutunud (need, mis avanevad keskelt) ja pärast seda kui olime näinud panoraamakna võimalust, olime kohe müüdud! Akendest paistvat metsa tahaks ju kohe mõnusalt täies ulatuses vaadata ja teinekord akna taiesti lahti teha. Seetõttu valisimegi magamistubadesse just need aknad, mis nüüd tagantjärele vaadates oli kahtlemata kõige parem valik üldse. Aknast tekib niivisi nagu väike rõdu, mille äärel kaugustesse vaadata ja hommikuteed juua. Väga äge! Koridori (trepi kohale) jätsime tavalise aknatüübi.
Planeerides käis korra meie mõtetest läbi ka VELUXi valikus olevad Cabrio-tüüpi aknad – need on katuseaknad ja rõdu 2in1, mis on ikka eriti ägedad. Nende hinnaklass on võrreldes tavaakendega pea 3 korda suurem (u 2500 eurot tükk) ja vähemalt sellesse majja me neid veel lubama ei hakanud. Nii jääb meie tuleviku bucket-listi ka veel üht-teist!
6. Vali akendele sobilik värvus
Ja viimase detailina tuleb valida, mis värvi aknaid soovid, nii seest kui väljast.
VELUXi sisemiseks tüüpvärviks on lakitud naturaalne männipuit, kuid lisaks sellele on võimalik valida ka peitsitud (läbipaistev) valge männipuidu või täiesti valge männipuidu vahel. Samuti on valikus hooldusvaba polüretaankattega valge aken, mis sobib ideaalselt niiskematesse ruumidesse. Meie valisime täiesti valge männipuidu, et aknad oleks kooskõlas meie maja teiste akendega.
7. Mõtle juba ka paigalduse peale
Kuigi katuseaknaid tellides teeb selle töö juba suures osas müügiesindaja ära, tasub siinkohal teada, et akendele tuleb alati lisaks tellida ka paigalduskomplekt (mõnesajaeurone lisakulu). Selle värvus ja tüüp sõltub sellest, millisele katusetüübile aknad paigaldatakse. Näiteks kui meie katuseplekiks on Ruukki Classic M, siis valtsplekk-katusele on eraldi loodud EDQ paigalduskomplekt. Katuse värvuseks on tumehall ehk RR23 ja ääreplekid tulid samuti kenasti samas toonis.
Kui kõik see otsustatud, tasub mõelda ka paigaldusele ja kuna tegemist on väga kriitilise osaga katusest, ei soovitaks seda päris ise teha. Eriti kui teed seda esimest korda või pole kordagi näinud, kuidas seda päriselt tegema peaks võiks.
Meie aknaid käis paigaldamas VELUXi ametlik paigaldusettevõte KAP (Katuseakende Paigaldus) ja nende osas saame tõesti vaid kõige soojemad soovitused anda! Äärmiselt professionaalne lähenemine ja suhtumine, kes tõepoolest soovivad, et tellitud aknad saaksid päriselt ka väga-väga hästi ette. Õppisime nendelt palju!
Kokkuvõte
Kokkuvõtvalt on katuseakende valimine ju lihtne – lihtsalt mõtle välja, kuhu ja millist akent soovid ning VELUXi esindajad teevad teekonna sealt edasi juba imelihtsaks. Üks, mis kindel – saadav hubasus ja valgus on seda otsust kindlasti väärt!
Nagu piltidelt näha, ootavad meie katuseaknad ümberringi nüüd sama uusi ja ilusaid asju nagu nemad juba on. Ootame väga, mil saame nende all päriselt magada, töölaua taga toimetada või hommikupäikest tervitada.
Maja edenedes jagame siin kindlasti pilte järgmistest etappidest, et info värskem ja ajakohasem oleks ning et kõik näeks välja “nagu päris”. Nüüd tagasi toimetama ja seniks, püsige lainel!
Kuhu me oma majaehitusega tänaseks jõudnud olema, vaadake juba meie Instagramist! 🙂
Sarnased postitused
20/02/2024
Ehituspäevik – ventilatsioonisüsteem, tagantjärele tarkus
Pool aastat elu uues kodus koos elu…
27/12/2023
Ehituspäevik – pistikupesade ja lülitite paigaldamine ning valimine
Üks väike detail majas lõplikult paigas…