2021. aasta kevad-suvel saime katusetöödega lõpuks ühele poole. See oli meie majaehituse üks suurimad ettevõtmisi ja kulusid, aga nagu elus ikka – aega võttis, aga asja sai!  Siin artiklis räägime mõne sõnaga sellest, miks valisime just plekk-katuse, miks valtspleki ja miks just Ruukki poolt toodetava Classic M (mitte tavaliselt Classic) profiiliga katuse.

Miks plekk-katus?

Plekk-katuse valiku tegemine oli meil tegelikult üsna lihtne – meie katusel juba enne oli plekk-katus ja tundus loogiline samasuguse lahendusega jätkata. Kaalusime küll ka teisi variante, kuid kordagi ükski teine variant (kivi, asbestivaba eterniit, bituumen) lõpuks lauale ei jäänud. Miks nii?

 1. Plekk-katus on kerge ja ei vaja meeletut konstruktsiooni (arvestades meie maja eripära, ikkagi endine ühekordne suvila, siis ei tahtnud talle lisaraskust tekitada).
 2. Plekk-katusel on lai värvi- ja profiilivalik (meie meelest näib sile valtsplekk näiteks ilusam ja “puhtam”, kui kivi- või eterniitkatus).
 3. Plekk-katus on vastupidav ja tal on pikk eluiga (lausa 30-50 aastat sõltuvalt materjali valikust ja tootjast).
 4. Plekk-katusel on hea hinna- ja kvaliteedisuhe (enamasti odavam kui kivikatus).
 5. Plekk-katus on veekindel, turvaline ja ajas vähemuutuv.
 6. Plekk-katust on võrdlemisi lihtne paigaldada (suured tükid toodetakse tehases täpselt mõõtude järgi ette).
 7. Plekk-katust on lihtne hooldada.

Miks valtsprofiiliga plekk-katus?

Kui materjalitüüp kinnitatud, tuli valida plekk-katuse profiil. Valikus on tavaliselt 3 peamist: klassik-, kivi- ja trapetsprofiil. Kuna meil ka enne oli kiviprofiil, siis see tundus alguses ka meie esmane mõte ja valik. Natukene mõeldes ja kaalutledes hakkas sile klassik-profiil (valts-profiil) ikkagi kuidagi rohkem meeldima.

 1. Valtsplekk-katus jätab väga puhta ja ilusa mulje (muidugi see on maitse asi, aga meile meeldib).
 2. Valtsplekk-katusel puuduvad nähtavad kruvi- ja kinnituskohad ning plekijätkud on väga hermeetilised.
 3. Valtsplekk-katustel on suurepärane veekindlus (peamiselt eelmise punkti tõttu).
 4. Valtsplekk-katus sobib kõikidesse piirkondadesse (sh miljööväärtuslikesse rajoonidesse).

Miks just Ruukki Classic M katuseprofiil?

Kui eelnevad otsused tehtud, jäi valida vaid lõplik profiil. Ruukki valikus on koguni 6 valtsprofiiliga katust ja mõnel omakorda veel ka erinevad kvaliteediklassid. Meie soov oli leida taas selline “kuldne kesktee” hinna ja kvaliteedi osas ja Ruukki Classic M just seda tunduski pakkuvat.

 1. Ruukki Classic M katuseprofiilil on spetsiaalne mikroprofileering kogu profiili ulatuses (väikesed kitsad “lained”, mis on pikisuunaliselt pinnale tekitatud):
  1. ühelt poolt muudab see ja hoiab katust visuaalselt sirgema ja puhtamana,
  2. teiselt poolt vähendab see ära katuse lokkimist (paindumist või deformeerumist näiteks kuuma päikese käes),
  3. PS! kaugelt vaadates neid triipe põhimõtteliselt ei märkagi ja katus paistab ühtlaselt matt, mikroprofileeringut paneb tähele ainult lähedalt.
 2. Ruukki Classic M on tänu eelnevale võrreldes tavaliselt Classic katusega veidi erilisem ja silmapaistvam.
 3. Ruukki Classic M on 50-aastase garantiiga (võrreldes kõige soodsama Ruukki Classic 30-aastase garantiiga).
 4. Ruukki Classic M on väga vastupidav kulumisele ja ilmastikumõjudele.
 5. Ruukki Classic M-l on ka kõik Ruukki klassikprofiilile omased eelised: omab struktuurset matti pinnaviimistlust, tagasipainutatud räästaserva, tuisukorki ja kinnituskohtades mikroprofileeringut.
 6. Ruukkiga suheldes kõik alati toimis (materjal toodi ukse ette kohale, probleemide-murede korral leiti kiirelt lahendus, tooteid sai Ruukki esinduses ka vajadusel enne katsuda jne).

Nagu ka piltidel näha, osutus valitud värvitooniks tumehall (RR23). Kaalusime vahepeal ka antratsiithalli (RR2H3), kuid kui Ruukki ütles, et näiteks vihmaveerenne nad selles toonis (veel) ei tooda, siis tundus lihtsam võtta selline valik, kus kõiki detaile pärast ka kerge samas toonis leida oleks.

Kokkuvõte

Katus majal peal ja oleme valikuga väga rahul! Valitud klassik-profiiliga (või valts-profiiliga) Ruukki Classic M sobis meie majatüübiga valatult, oli mõistliku hinnaga ja katus sai ilus, puhas ja tänu mikroprofileeringule ka veidi eriline. Ning mis kõige tähtsam – tulemus on kvaliteetne ja kestab aastakümneid.