2021. aasta sügisel saime mõne päevaga sokliplaadi paigaldatud ja maja alumise ääre ilusaks! Lõpptulemus suurepärane, kuid ega selleni jõudmine nii kerge olnudki. Kuigi paigaldus oli võrdlemisi lihtne, siis sokliplaadi enda valik (leidmine) oli keeruline ja aeganõudev – ei olnud antud lahendusega varem kokku puutunud ja ei olnud lihtne turult seda õiget suurust, värvi ega materjali leida. Kaubanduskettides olnud valik oli minimaalne.

Siis aga jõudsime ettevõtteni nimega StoneREX. Siin artiklis jagangi lühidalt, miks just nemad olid meile parim valik, kuidas läks paigaldus, millega tuli arvestada ja kuidas lõpptulemus välja näeb.

Miks just StoneREX?

StoneREX lahendas meie jaoks korraga ära kõik suuremad väljakutsed:

  1. nende valikust leiab väga mitmetes eri värvides ja lõppviimistlusega sokliplaate;
  2. nad lõikavad plaadid vajadusel täpselt mõõtu (me tellisime plaadid täpselt sellises laiuses, nagu meie karkassiga täpselt sobis);
  3. nende käest saab osta kaasa kõik vajalikud kinnitusvahendid;
  4. nende plaate saab nii liimida (nt XPS soojustusplaatidele) kui kinnitada kruvidega karkassile (meile see kombinatsioon oli eriti oluline);
  5. paigaldusjuhend antakse vajadusel kaasa;
  6. teenindus oli vahetu, personaalne ja tõesti väga abistav.

Mis plaat valituks osutus?

StoneREXi valikus on tegelt paju erinevaid võimalusi, kuid meile osutus kõige sobilikumaks loodusliku kivipuruga kaetud StoneREX Premium Granit sokliplaat (tsementkiudplaat) värvusega Gray H3. Nagu ka ülalolevalt pildil näha, on värvivalik nendele plaatidele suur ja igaüks leiab oma. Meie valisime ka algul seda ideaalset 4 erineva halli vahelt, kuid lõpuks valisime eelmainitu, sest see sobib oma tumedama taustatooniga just eriti hästi majadega, kus on kasutusel juba nt tumehallis (RR23) toonis katus, aknad või fassaad.

Mis tööriistu ja detaile paigaldamiseks vaja on?

Nagu ka enamus muid asju meie maja juures, võtsin ka nende plaatide paigalduse ise ette. Paigalduseks läks vaja:

    • akutrelli
    • spetsiaalset kivipuuri (nt Finbullet multipuur 8mm)
    • kruve, karkassile kinnitamiseks
    • liimvahtu Ceresit CT84, otse XPS soojustusplaadile kinnitamiseks
    • käsi-ketassaagi õige teraga, et plaadid mõõtu lõigata
    • nurgikut täpse lõike jaoks
    • mõõdulinti
    • harilikku pliiatsit / markerit
    • spetsiaalset karkassiteipi (niiskuse leviku tõkestamiseks)
    • objektile jõudnud StoneREXi plaate

Paigaldus

Paigaldamine võttis koos ettevalmistustega aega ühe päeva. Tööde järjekord oli umbes selline:

  1. StoneREXi plaatide transportimine laost koduhoovi (üsna rasked ja õrnad teised, CityBeega sai kenasti ühest kohast teise viidud);
  2. Mõõtmine-mõõtmine-mõõtmine, kuidas plaate kõige paremini karkassile paigaldada, et kadu väikseim oleks;
  3. Plaatide lõikamine õigesse mõõtu, et karkassile hästi sobiks;
  4. Plaatidesse aukude ettepuurimine, et kruvidega hiljem lihtne kinnitada oleks (kruvi läbimõõt 4mm, augu läbimõõt 8mm, et mänguruumi oleks);
  5. Karkassi teipimine niiskustõkketeibiga;
  6. Plaatide paigaldamine kruvidega karkassile (vaja kindlasti kahte inimest, et ühest otsast keegi hoiaks).
  7. Plaatide vahele tuleks jätta paisumisvuuk/mänguruum 5-10mm;
  8. Plaatide paigaldamine CT84 liimvahuga otse XPS plaatidele (samuti vaja kindlasti kahte inimest, et ühest otsast keegi tugevalt hoiaks).

Kõige enam aega võttiski paigalduse juures ilmselt ettevalmistus- ja mõõtmistööd. Tuli täpselt välja arvutada ja üle mõõta kõik kruvikohad (kruviaugud ei tohtinud olla plaadiservadele liiga lähedal, vähemalt 3cm eemal) ning plaadipikkused ja nii iga plaadi puhul.

Lisaks nõudis palju kannatlikkust sokliplaatide kinnitamine liimvahuga otse XPS soojustusplaatidele, sest liim hakkas mõjuma alles 5-6minuti möödudes. Seniks pidi plaati käte ja kahe mehega kogu aeg pinge all hoidma täpselt õiges asendis, sest ega valesti liimitud plaati enam niisama lihtsalt sealt XPSi küljest lahti ei oleks saanud.

Kokkuvõte

StoneREX Premium Granit sokliplaadid tunduvad tugevad, kvaliteetsed ja ilusad. Paigaldus oli nagu ikka – kättevõtmise asi, õpitav ja ühe päevaga tehtav, tuleb vaid õiged tööriistad muretseda. Lõpptulemus ilus ja hea ning nagu selliste lõppviimistluste puhul ikka – väga nauditav, kui maja ühe päevaga jälle nii palju rohkem ilmet võttis.

PS! Hoia silm peal ka meie Instagrami kanalil @kristjanmarleen, et vaadata, kuidas meil või meie kodul vahepeal läinud on! Toimetamist on meil seal veel küllaga.