Suur asi majas taas tehtud – meie kodu ventilatsioonisüsteem ja ventilatsiooniseade on lõplikult paigas ja töös! Tänaseks on kuu aega kogemust seljataga ja öelda saab vaid üht – vau, milline tuntav õhu- ja elukvaliteedi vahe. Ikka tõesti rahul, et sundventilatsiooni kasuks otsustasime. Siin artiklis jagame põhjalikult kogu loo alates süsteemi paigaldusest ja hindadest kuni seadme väljavalimiseni välja.

Miks üldse ventilatsioonisüsteemi paigadasime? Miks mitte värskeõhuklapid?

Alustame esiteks baasküsimusega ehk miks me üldse endale ventilatsioonisüsteemi paigaldasime? Miks me ei leppinud levinud värskeõhuklappide lahendusega, mis oleks pealtnäha tunduvalt soodsam olnud?

Kõik algas sellest, et soovisime teha võimalikult kaasaegse, soojapidava ja õhukindla maja. See tähendas aurutõkke paigaldamist hoone sees ja kaasaegse tuuletõkkelahenduse paigaldamist hoone väljas, et võimalikult vähe saaks külm tuppa ja vastupidi soojus majast välja.

Taoline soojuskindlus tekitab majale aga teise väljakutse – kuidas tagada piisav õhuringlus ja värske elamine? Akende lahtitegemine (või õhuklappide paigaldamine) juhib majast aga soojuse otse välja ja laseb külma sisse, soojustagastusega ventilatsiooniseade jätab sooja sisse ja hoiab õhu liikuvana ning CO2 taseme optimaalsena.

Ja mis veel – kui kasutada taolist (niiskus- ja) soojustagastusega ventilatsiooniseadet (nagu me valisime), siis võidad tegelikult lõpuks ka küttekuludes. Majas üles köetud sooja õhku (või tekkinud niiskust) ei saadeta mitte otse välja, vaid kasutatakse ära sissetuleva õhu soojendamiseks (või niisutamiseks). Ja seda inimese tervisele kõige paremal viisil.

PS! Ei saa mainimata jätta ka seda, et stabiilne niiskustase õhus vähendab pragude tekkimise võimalust puitkonstruktsioonides ja -materjalides ning pikendab nende eluiga.

Ventilatsioonisüsteemi paigaldamine

Ventilatsioonisüsteem sai meil paika juba üsna rekonstrueerimise algusjärgus, olukorras, kus maja puitkarkass hakkas valmis saama, aga näiteks esimene korrus ootas veel osaliselt lammutust (nt põrandaks oli vaid liivakate). Kõige olulisem oli, et vahelagi ja katusesarikad oleks paigas. Samuti ei tohtinud olla veel soojustust, sest torustik paigaldati kõikjal selle sisse (vahelaetalade ja katusesarikate vahele). Nii said torud kenasti peidetud, ilma, et need kuskilt samal ajal ruumi ära võtaks.

Paigaldamise tellisin tutvuste kaudu ja kahel mehel võttis selleks kokku aega umbes 4-5 tundi (tööpäeva lõpus alustasid, õhtuks valmis). Kokku maksis see teenus 2021. aastal u €450. Kogu majaks vajamineva torustiku ja detailid (torud, põlved, summutid) tellisin Onninenist kogumaksumusega u €1250.

Ventilatsiooniseadme valimine

Kerime nüüd torude paigaldusest umbes 2 aastat edasi tänasesse ehk hetke, kus me ventilatsiooniseadme lõplikult ära valisime ja töösse saime! Vahepeale on jäänud seiklusterohke ehitusteekond, kuid ühtlasi ka pool aastat uues kodus seeselamist, mis andis kohe võimaluse võrrelda elu nii ilma- kui ka koos ventilatsioonisüsteemiga. Sügisene aeg tundus täpselt parim, mil õhuringlus majas viimaks kaasaegseks teha.

Kauaoodatud ventilatsiooniseadmeks valisime mudeli nimega Zehnder ComfoAir Q 350 ERV (niiskustagastusega* versioon). Valikutegemise käigus jõudis lauale veel mitmeid eri variante (nii erinevaid brände kui Zehnderi baasmudelit Zehnder ComfoAir Standard 375), kuid lõpuks tundus see väljavalitu just see kõige õigem.

Miks just Zehnder, miks just see mudel ja mitte mõni teine?

  1. Hinna-kvaliteedi kombo – parim võimalik kvaliteet ja energiasääst selles hinnaklassis.
  2. Seadme ülim energiatõhusus (sobib ka passiivmajadele) – suur soojustagastus (kuni 95% Q350 vs kuni 80% Standard 375) ja niiskustagastus (kuni 70% Q350 vs kuni 60% Standard 375).
  3. Värskeim ja puhtaim õhk – ERV soojusvaheti tehnoloogia tagab lisaks kõrgele soojustagastusele mugava sisekliima meie kodus aastaringselt, nii suvel kuivema kui talvel niiskema õhuga.
  4. Lokaalne kliendi- ja järelteenindus – Zehnderil on Eestis kohapeal tagatud nii professionaalne järelteenindus kui varuosade ladu (see näitaja on soojuspumpade, ventseadmete jm taoliste asjade puhul eriti oluline).
  5. Šveitsi kvaliteet ja usaldusväärsus – Zehnder on pikaajalise ajalooga Šveitsi tootja.
  6. Kasutusmugavus – äpipõhine juhtimine, võimalikult vaikne (Q350 korpuse müra 24dB vs Standard 375 müra 34dB) ja automaatne õhuvahetuse reguleerimine (nt kui niiskus vannitoas tõuseb, siis seade automaatselt tuvastab selle ja ventileerib üleliigse niiskuse välja).
  7. Jätkusuutlikkus – energiatõhusus, seadme pikk eluiga ja väidetavalt töötab Zehnder pidevalt selle nimel, et vähendada oma tegevuse mõju keskkonnale.

* Niiskustagastusega tähendab, et soojus ja niiskus tagastatakse talvel ruumi ning need jäävad majja täpselt selles koguses, nagu on inimesele optimaalne. Ja suvel vastupidi eemaldatakse soojus ja niiskus välisõhust enne, kui värske õhk otse majja pääseb.

Hinnaklassidest rääkides on Zehnder ComfoAir Q 350 ERV hind u €3500 ja Zehnder ComfoAir Standard 375 hind u €2500.

Ventilatsiooniseadme paigaldamine ja esmakogemus

Seade välja valitud, jäi vaid üle see ära paigaldada ja töösse panna. Siin kasutasin taas majaehituse käigus tekkinud tutvuste abi ja ventilatsiooniseade oli 3-4 tunniga paigas ning hinnaks u €250. Algul küll veidi muretsesin, kas ja kuidas meie kompaktsesse tehnoruumi kõik ära mahub, kuid lõpuks oli iga asi täpselt omal kohal.

Ja esmaemotsioon, nagu juba öeldud, suurepärane! Kui seni olime püüdnud majja piisavalt õhku lasta läbi akende, siis hommikuti tabasime end ikka olukorrast, kus värskust oli kuidagi vähe või oli tuulutatav tuba liiga külmaks muutunud. Nüüd on aga majja astudes iga kord täpselt selline tunne, nagu majas oleks mitu päeva aknad lahti olnud. See vahetu ja kestev “värske õhu tunne” on ikka midagi head!

Kokkuvõte ja kogumaksumus

Nonii, kes jõudis selle artikli kenasti läbi lugeda või silmadega üle käia, siis see sai ilmselt aru, kui rahulolevad me oleme, et majja ikkagi sundventilatsiooni otsustasime panna. Ja et selleks seadmeks Zehnderi ventilatsiooniseade sai. Kodus on nüüd tõesti hea olla!

Kogumaksumus ka veel siia:

 • u €1250 – ventilatsioonitorustik
 • u €450-€800 – ventilatsioonitorustiku paigaldus
 • u €3500 – ventilatsiooniseade
 • u €250-€500 – ventilatsiooniseadme paigaldus
 • u €5450-€6500 – kokku (siia lisandub tegelikult veel mõnesaja euro võrra kulutusi paigaldusprojekti ja ventilatsiooniauditi tarbeks ehk siis kokku peaks arvestama u €6000-7000 väljaminekuga)

PS! Hoia silm peal ka meie Instagrami kanalil @kristjanmarleen, et vaadata, kuidas meil või meie kodul vahepeal läinud on! Toimetamist on meil seal veel küllaga. 🙂