Nonii – kätte on jõudnud köögi aeg! Küll mitte lõpliku ja jäädava lahenduse aeg, vaid hoopis ajutise köögi aeg. Kuna pakkumisi küsides olid tarneajad pikad (kuni 3 kuud), summad suured ja ideed ka veel lahtised, siis otsustasime vahepealseks ajaks köögi ise oma kätega luua, ja seda siis peamiselt ehitusjääkidest ning teise ringi materjalidest. See otsus võimaldab meil esimestel kuudel asju veidi vabamalt võtta ja kaalukaid otsuseid mitte liialt kiirustada. Vaatame, kuidas sellega siis läks.

Inspiratsioon – kas ajutine köök saab olla ka ilus?

Esmalt jagame siia mõned inspiratsioonifotod, mis meile üldse julgust andsid, et ajutine köök ja köögimööbel võivad olla ka väga ilusad ja ägedad! Antud piltidel olevad lahendused muidugi ei pruugi üldse ajutised ollagi, kuid nende avatud tegumood ja materjalikasutus tundusid sellised, mida suudaks ehk isegi erinevatest materjalidest lihtsalt kokku panna. Siin siis meie leiud on, kõik ikka jätkuvalt tänu Pinteresti-maailmale.

Läheb planeerimiseks

Inspiratsiooni lainel saime mõtlema hakata meie enda köögi vajadustele. Esiteks mõistsime, et ajutine köök kindlasti U-kujuline olema ei saa ja see peaks olema võimalikult lihtne – st üks pikk sirge. Lisaks saime aru, et oma 3,3-meetrisesse kööki soovime kindlasti ära mahutada nõudepesumasina ja pliidiplaadi ning võimalusel võiks arvestada ka ahjuga. Need andsid kõik head aimu, kui laiu riiuleid loodavasse kööki üldse võimalik mahutada on. Üürikorteris olles mõõtsime sealoleva köögi riiulid-kapid ja kruusid-potid üle, et mõõtudega veelgi lihtsam oleks. Ja nii need esialgsed joonised tekkisid.

Ehitusjääkide valik ja karkassi ehitus

Ideed ja mõtted paigas, hakkasin siis oma ehitusjääkide poole vaatama. Köögiehituseks tundusid kõige atraktiivsemad 50×50 prussid, 22×100 lauad ja OSB plaadid. Leidus lisaks eri mõõdus prusse ja plaate, kuid kõiki eri materjale ka omavahel segama ei tahtnud hakata. Mõtlesin, et lõikan need 50-sed prussid parajaks, kruvin 6×90 ehituskruvidega kokku ja olemas!

Niisama lihtsalt see aga ei läinud. Aga peaaegu siiski! Kuna prussid olid ajas kõveraks tõmbunud ja “karvased”, siis proovisin neid käsihöövliga siledamaks lihvida, kuid siis sain üsna kiirelt aru, et õigetes mõõtudes materjali leitud kogus ikkagi välja ei mänginud. Lisaks võttis ka hööveldamine omajagu lisavaeva.

Seega pidin tegema esimese väljamineku – läksin poodi ja ostsin 45×45 sõrmjätkatud prusse 18jm juurde. See on üks mu ehituslikest lemmikmaterjalidest, sest on alati teravate äärtega, sirge ja kuidagi usaldusväärne. Hea lihtne nende teha!

Nüüd asi sujus ja sai karkassi ehitama hakata ning lõikasin järjest juppe valmis. Esiteks kaks pikka sirget, mis otse töötasapinna alla lähevad ja seejärel nende vahele mm täpsusega jupid, mis sellest ühe suure ristküliku moodustavad.

Seejärel tegin valmis “jalamoodulid”, mis värskelttehtud raamile järjest 6×120 kruvidega külge kinnitasin. Kõik jalad ja jupid püüdsin teha nii täpsed kui võimalik, sest ega nende kõrgust hiljem väga lihtne enam muuta ei ole.

Riiulite ja töötasapinna ettevalmistused

Töötasapind on ilmselt üks nendest kuludest, millest ajutise köögi tegemise puhul ei pääse. Kui kõik muu võib olla jäägimajandus, siis korralik pikk töötasapind teeb ka kõige ajutisemast köögist kohe terviku. Soodsamad vähemalt 3-meetrised töötasapinnad maksavad u €100, naturaalsed u €300-€400. Meile endale meeldis Bauhausi töötasapindade valik (sealt nt toode Resopal Basic Yorkshire Oak).

Töötasapinnaga panen ühe punkti alla ka riiulid, sest sõltuvalt köögi soovitud väljanägemisest võiks need 2 olla ideaalis sarnasest materjalist, et need omavahel hiljem hästi ka kokku sobiks. Nt kui on naturaalsest puidust tasapind, siis sobivad superhästi riiuliteks liimpuitplaadid. Või nt OSB tasapind klapib OSB riiulitega. Kokkuvõttes sõltub, kui “ajutist” lahendust vaja, sest riiuleid saab teha veel ka järelejäänud voodrilaudadest, tollisest lauast, saepuruplaadist jne.

Meie tasapinnaks sai tänu ühele väga toredale loole (loe meie Instagramist) äge 40mm paksune naturaalsest tammest töötasapind (siinkohal tänud ja tervitused Argole), millele kandsin ise hiljem parketiga võimalikult sarnast puiduõli peale (tooteks SoWoodi poolt müüdav Rubio Monocoat kahekomponentne puiduõli, toon Natural).

Riiuliteks said kuurist leitud 22mm OSB plaadid, mis oma paksuselt ja jäikuselt sobisid ideaalselt, kuid oma välimuselt enam tammega kuidagi ei tahtnud kokku sobida. Kuigi puidutooni riiulid oleksid ilusad olnud, siis värvisime nad siiski lõpuks valgeks. Sellele eelnes OSB plaatide korralik töötlemine (esiteks mitmekordne masinlihvimine, et OSB läikiv pinnas siledaks saada, seejärel ebatasasuste pahteldamine ja lõplik käsilihv). Värvina kasutasime Tikkurila Helmi 10 mööblivärvi, mida kandsime peale 2x. Lõpptulemus pärast pikka katsetamist jäi tunduvalt parem ja ühtlasem, kui oleksime OSB-lt osanud oodata – kogu vaev tasus end ära!

Kraanikausi, segisti ja tehnika valimine

Kui tead täpselt, mida tahad, siis kõigi siinsete toodete puhul võid kohe algul osta valmis juba need tooted, mida ka õige köögi puhul tulevikus vajad. Kraanikauss, segisti ja tehnika on kõik sellised tooted, mis kestavad aastaid ja mida saab tulevikus ka õigesse kööki kenasti integreerida.

Meie valisime 50/50 tee. Köögitehnika sai meil juba varem lõplikult ostetud ja väljavalitud Electroluxi tooted tellisime enamjaolt Kaup24-st, kus alati mõistlikud hinnad ja lai valik. Segisti ja kraanikausi leidsime Facebook Marketplacest. Leidsime sealt superägeda keraamilise valamu, mida Leenu alati salamisi soovinud oli (IKEA HAVSEN – ostuhind €90, poehind €215) ja kvaliteetse köögisegisti (Franke Active L – ostuhind €80, poehind €340). Vaatasime ka poelettidel olevaid soodsamaid lahendusi ja sel juhul algas lihtsamate köögisegisti ning kraanikausside valik u €30-st.

Väljalõigete tegemine ja kraanikausi paigaldus

10x mõõda, 1x lõika! Siin muud soovitust enda pähe ei pannudki. Ei olnud varianti, et töötasapinna läbilõikamisel saaksin eksimuse teha, sest selle väljaulatuva köögivalamu puhul enam teiseks lõikeks võimalust ei anta. Valamu mõõtude ettetegemiseks kasutasin teipi, et lõigates oleks lihtsam joont jälgida ja et ma allesjäävat tasapinnaosa ei kriimustaks. Kokkuvõttes vedas – tehase poolt etteantud mõõdud klappisid, renditud tikksaag ja käsiketassaag tegid oma töö hästi ära! Electroluxi induktsioonpliidiplaadiga tegin täpselt samuti.

Veeühendused ja lõpptulemuse nautimine

Kõige lõpuks tuli torumees lihtsalt külla kutsuda, et kõik vajalik ka ühendatud saaks. Kuigi artikli kirjutamise hetkel pole me veel kõike ära ühendanud ja köögiga päris sisse elanud, siis ilmselt saab ikka äge tunne olema küll, kui isetehtud köögist esimest korda vett tulema hakkab. 🙂 Hiljem jagame kindlasti pilte ka lõpptulemusest ehk olukorrast, kui ka riiulid juba vaikselt täitunud on.

Köögiehituse eelarve

Siia jagan rida-realt kulutused, mis meil köögi tegemiseks läksid:

– köögi karkass €25 (pluss enda ehitusjäägid)
– köögi tasapind koos õlitamisega €50 (tegelik väärtus u €450)
– köögi kinnitusvahendid €0 (ehitusjäägid, 6×90 ja 6×120 kruvid)
– köögi riiulid €0 (ehitusjäägid, 22mm OSB plaadid)
– köögi värvimine €15 (pluss poolik purk juba olemasolnud värvi)
– köögivalamu €90 (tegelik väärtus u €215)
– köögisegisti €80 (tegelik väärtus u €340)
– kokku €260

Siia eelarve, kui oleks pidanud kõik need asjad poest nullist ostma:

– köögi karkass €35
– köögi tasapind koos õlitamisega €450
– köögi kinnitusvahendid €10
– köögi riiulid €65
– köögi värvimine €30
– köögivalamu €215
– köögisegisti €340
– kokku €1145

Ja siia alternatiivina veel eelarve, kui oleks teinud veelgi ajutisema köögi kõige soodsamate ja lihtsamate lahendustega kõigist kättesaadavatest materjalidest (siinne suurim kulu oleks vaid töötasapind).

– köögi karkass €0
– köögi tasapind €125
– köögi kinnitusvahendid €0
– köögi riiulid €0
– köögi värvimine €10
– köögivalamu €30 (või isegi €0, kui marketplaces silma peal hoida)
– köögisegisti €30 (või isegi €0, kui marketplaces silma peal hoida)
– kokku €140-€195

Kokkuvõte

Selline meie ajutine köök sai! Võttis küll paar päeva aega ja nokitsemist, kuid nüüd saame majja mugavalt sisse kolida ja saabuvaks aastaks süda rahul. Praegune lahendus täidab kõik praktlised ja ka visuaalsed eesmärgid ning ei ole seda tunnet, et peaks kiirelt-kiirelt selle lõpliku köögi ikkagi ära tellima. Eks me siis näe, kauaks ta meile majja päriselt jääb. Julgeme seda ettevõtmist teistelegi soovitada. 🙂

PS! Hoia silm peal ka meie Instagrami kanalil @kristjanmarleen, et vaadata, kuidas meil või meie kodul vahepeal läinud on! Toimetamist on meil seal veel küllaga.