Eelmise suve lõpus jõudsin ühe oodatuima eesmärgini meie hoovis – terrass sai valmis! Vana ajutine 6m2 terrass (loe vanemat blogipostitust terrassi ehitamisest ja kinnitusvahendite valimisest) sai korraliku 40m2 asenduse. Üks mis kindel – nüüd on küll kõik kevad-suved-sügised siin kodus ikka tunduvalt mõnusamaks läinud. Terrass teeb ju kodust ikka kodu?

Siin postituses teengi samm-sammulise ülevaate, kuidas kogu terrassehituse protsess algusest lõpptulemuseni välja nägi.

Terrassi aluse ehitamine

Esimesena keskendun teemale, mis mind endagi terrassiehitust kõige rohkem edasi lükkama pani – millele üldse terrass rajada? Valikus olid FIBO plokid, valatud postid, kruvivaiad ja mitmed muud lahendused, aga lõpuks otsustasin terrassikandurite kasuks. Meie koju sobis see lahendus suurepäraselt, kuna kogu terrassiala oli juba varasemalt välja kaevatud, täidetud killustikuga ja korralikult tihendatud.

Kui eeltööd on tehtud, muutub ülejäänud protsess üsna lihtsaks: tuleb vaid osta sobivas mõõdus kandurid, teha alla tugev killustikupadi ning reguleerida kandurid 3-8cm ulatuses täpselt paika. Mina asetasin kandurid otse killustikupadja peale, kuid neid võib paigutada ka näiteks FIBO plokile või tänavakiviplaadile, mis võivad veelgi stabiilsemat alust pakkuda… ja siis saabki juba rihtima hakata. Kandurid paigaldatakse terrassi alla umbes iga 1–1,5 meetri tagant – ja nii ta valmibki.

Sobilikke terrassikandureid leiab enamikest ehituspoodidest – meie vaatasime näiteks Puumarketi ja K-rauta valikut. Oluline on, et kandur oleks mugav kasutada ja reguleerida – kõik turul olevad variandid seda ei paistnud olevat.

Karkassi ehitamine

Järgmisena võtame ette karkassi teise üliolulise etapi – aluskarkassi ehitamise. Siin tuleb alustada sellest, kui kõrgele terrass üldse tuleb. Seejärel saab valida, millist materjali ja lähenemist kasutada. Meie puhul piisas tiheda sammuga 150mm prussidest – nii mahtus terrass täpselt soklipleki alla ära ning jäi samas tugev ja stabiilne.

Vaja läks:

  • 50×150 immutatud prusse
  • 6×90 ESSVE ilmastikukindlaid C4 kruve
  • puidukaitsevahendit HOLZ BIO
  • lisatugevdusena mõnes kohas 90*90*65*2,5 nurgikuid

Karkassi ehitasin moodulitena muru peal valmis ja tõstsin pärast kanduritele täpselt peale, mida siis omakorda all nihutada ja rihtida sai, et kõik täpselt klapiks. Nii tundus asi sujuvam ja kiirem. Karkassi tugevdasin ja sidusin omavahel vahejuppidega. Lõpuks katsin veel kogu karkassi HOLZ BIO pruuni kaitsevahendiga üle, et värv terrassilauaga samasugune oleks ja et puit veel paremini kaitstud oleks.

Terrassilaudade paigaldamine

Nüüd siis protsessi kõige mõnusama osa juurde – terrassilaudade paigaldamiseni. Kui alus on korralikult ette valmistatud ja kõik kandurid ning karkass paigas, muutub see töö juba puhtalt naudinguks – lauad lihtsalt jooksevad paika ja tulemus hakkab silme ees kiiresti kuju võtma.

Paigalduseks läks vaja:

  • immutatud terrassilaudu 28x120mm
  • ESSVE HDS kruve 4,8x60mm
  • uut ESSVE HDS PRO rakist kruvide kinnitamiseks
  • ESSVE 3-8mm klotsi vahede tekitamiseks
  • akutrelli ja käsiketassaagi

Alustame siis laudadest, milleks valisin immutatud puidu laiusega 120mm, mis oli täpselt paraja suurusega (mitte liiga kitsas, mitte liiga lai) ja mõlemalt poolt sile, et terrass jala all võimalikult hea oleks.

Laudade kinnitamiseks kasutasin taas koduehituse käigus tuttavaks saanud ESSVE tooteid – seekord nende roostevabu “nähtamatuid” HDS kruve, et saavutada võimalikult puhas, ühtlane ja visuaalselt ilus lõpptulemus.

“Nähtamatu” tähendab siin seda, et kruvipead ei jää nähtavale – kruvid kinnitatakse terrassilaua küljelt diagonaalis karkassi külge, mitte pealt nagu tavaliselt. Selline peidetud meetod annab terrassile tõeliselt viimistletud ja elegantse välimuse.

Paigaldamisel oli suureks abiks ESSVE uus HDS PRO rakis, mis muutis kruvide kinnitamise lihtsaks ja täpseks – isegi üksinda töötades oli protsess mugav ja stabiilne. Laudade vahedeks jätsin 3–4 mm ning siin tuli appi ESSVE mõõduklots, mis oli selleks otstarbeks ideaalne.

Siit aga ka üks oluline õppetund: alati tasub lasta terrassilaudadel enne paigaldust nädal-paar hoovis seista ja kuivada. Mina alustasin kohe paigaldamisega ja mõned niiskemad lauad kuivasid hiljem oluliselt kokku – nii muutusid vahed 3–4 mm asemel kohati isegi kaks korda laiemaks. Õnneks sain probleemile kiiresti jaole.

Ja nii see protsess sujuski! Tõsi, ilu nõuab vahel natuke rohkem aega ja vaeva – külgedelt kruvide paigaldamine oli ajakulukam, kui algul arvasin. Aga tulemus ehk ülipuhas kruvipeadeta terrass oli seda kõike väärt!

Terrrassiehitus videos

Kogu eelnev protsess ja lõpptulemus sai jäädvustatud ka 4 erinevasse videosse, mida saad Instagramis järele vaadata siit:

  1. Terrassiehitus osa I (vaata siit: terrassikandurid)
  2. Terrassiehitus osa II (vaata siit: eeltööd ja karkass)
  3. Terrassiehitus osa III (vaata siit: terrassilaudade paigaldus)
  4. Terrassiehitus osa IV (vaata siit: lõpptulemus)

Kokkuvõte

Terrassi ehitamine võib esmapilgul tunduda keeruline, aga kui iga etapp – aluspinna ettevalmistus, kandurite paigaldus, karkassi ehitus ja laudade kinnitamine – läbimõeldult ja hoolikalt ette võtta, kulgeb kogu protsess üllatavalt sujuvalt.

Väikesed detailid, nagu õiged tööriistad, korralikud materjalid ja läbimõeldud lahendused (näiteks “nähtamatu” paigaldus uue HDS PRO rakisega), muudavad tulemuse mitte ainult vastupidavaks, vaid ka silmale kauniks. Ja mis kõige tähtsam – selle kõige juures on ise tehtud rõõm kordades suurem!

PS! Hoia silm peal ka meie Instagrami kanalil @kristjanmarleen, et vaadata, kuidas meil või meie kodul vahepeal läinud on! Toimetamist on meil seal veel küllaga. 🙂