Aeg ehitada üks väike ja ajutine miniterrass! Tehtud sai see 99% taaskasutusprojektina, kus läks kasutusele kõik lammutusest üle jäänud terrassimaterjal. Kinnitusvahendid polnud aga sugugi vanad, vaid uued ja kaasaegsed ESSVE lahendused, mida oli põnev protsessi käigus esimest korda testida. Aega läks sellise väikese terrassi tegemiseks (ja kohapealseks mõtlemiseks) üks pikk pärastõuna.

Vaatamegi siis üle, kuidas see terrass kiirelt valmis, milline pool terrassilauast mulle rohkem meeldib ja milliseid kinnituslahendusi täpselt testisin ning milliseid valikuid tulevikus eelistan.

Terrassialuse ehitamine

Tuleviku terrassialaks olin varasemalt juba vajamineva ala lahti kaevanud, selle geotekstiili ja killustikuga katnud ning tihendajaga üle käinud. Käesoleva ajutise terrassi toestamisel seega väga üle ei mõelnud ja kasutasin terrassi loodiajamiseks (siiski mitte päris, et ikka kalle oleks majast eemale) samuti lammutusest üle jäänud kiviplaate ning telliskive.

Terrassi alusraami ehitamisel kasutasin vanu 50×150 talasid. Alguses tegin valmis nelinurkse ümbrise ja seejärel lisasin võrdse sammuga 3 tala veel vahele. Kinnitasin kõik ühendusekohad ainult kahe 6×90 ESSVE puitkruviga, mis tundus vägagi piisav sellise lahenduse jaoks. Konstruktsioonile jäikuse andmiseks ja omavaheliseks sidumiseks lõikasin risti 4 väikest juppi vahele, lisasin keskele kandepunktid ning valmis ta oligi.

PS! Palju häid mõtteid ja praktilisi näpunäiteid nii praeguse- kui tulevikuterrassi ehitamiseks leidsin terassiehitus.ee lehelt – soovitan!

Terrassilaudade paigaldamine – millist poolt lauast eelistada?

Üks levinud küsimus terrassi ehitamisel on ikka see, et millist pidi see terassilaud lõpuks paigaldada – kas nähtavale jääb sile või soontega pool? Selle väikese terrassi puhul osutus valik lihtsaks, sest pooled vanadest 28×95 terrassilaudadest olid oma eelneva kasutusaja jooksul ühelt poolt ära kulunud, teised teiselt poolt. Seega tuli meie terrass täpselt 50-50 ja kuigi kartsin, et selline lahendus ei jää silmale väga hea, siis tegelikult pole kokkuvõttes hullu midagi. Ikkagi ju taaskasutus! 🙂

Tuleviku perspektiivs veel päris kindlat otsust teha ei oska, sest ka meie jälgijate vahel korraldatud hääletuses jäi seis 50-50 – ühed eelistavad terrassilauda ühtpidi, teised teistpidi. Sileda puhul pidavat terass paremini hingama ja kauem elama, laud on jalale siledam, terrass ei kogu mustust ja seda on lihtne hooldada. Soontega variandi kasuks mainiti ilusamat välimust ja paremat libisemiskindlust, samas toodi välja ka pindude tekkimist ja keerukat hooldust. Kokkuvõttes tundub maitse asi olevat. Me saame õnneks vähemalt aastakese seda teemat veel seedida, et lõplik valik teha.

Terrassilaudade kinnitamine – millist lahendust eelistada?

Kui lauaküsimus jäi õhku, siis kinnitusvahendite osas sai pildi selgeks. Testisin kõik kõige paremad ja kaasaegsemad ESSVE terrassi kinnituslahendused ära ning sain päris hea arusaama, millist mis olukorras (tulevikus) eelistada.

Terrassilaudade kinnitamisel kasutasin 3 peamist ESSVE lahendust:

1. ESSDECK Max terrassikruvi,
2. HDS nähtamatu terrassipaigaldus,
3. EDFEFAST peidetud ja kiire terrassipaigaldus.

Või tegelikult isegi 4, sest nende kõige tavalisem CLASSIC terrassikruvi oli samuti käepärast.

ESSDECK Max terrassikruvi

Paigalduseks tarvis: akutrell, TX20 otsik, ESSDECK Max terrassikruvid

Terrassikruvi, mis lahendab väidetavalt kõik enamlevinud terrassiehitusega seotud probleemid. Ja seda ESSDECK Max ilmselt ka teeb, sest see osutas ka minu kindlaks lemmikuks! Esiteks saab seda tuleval aastal kõige lihtsamini demonteerida. Kindlasti ei ole see aga peamine põhjus, miks ta mulle nii meeldis. Põhiline oli hoopis see, et sellel kruvil on väga väike pea, mis ei tekitanud üldse pragusid ja jättis paigaldamisel alati puhta mulje. Lisaks on tema plussiks ülitugev keere (= maksimaalne kinnitusjõud), millega said ka kõige rohkem paindes olnud (“propellerisse” tõmbunud) lauad kergesti sirgeks. Tundub olevat ideaalne kruvi igaks olukorraks!

HDS (Hidden Decking System) nähtamatu terrassipaigaldus

Paigalduseks tarvis: akutrell, spetsiaalne HDS rakis (vastavalt laua laiusele), rakisega sobiv TX15 otsak, HDS terrassikruvid

Nagu nimigi ütleb on HDS näol tegemist terrassilauade kinnitussüsteemiga, mida tehakse küll kruvidega, kuid seda “nähtamatul” viisil. See oli minu teine lemmik ja ilmselt üks potentsiaalne valik ka tulevikuterrassi ehitamisel. Kinnitussüsteem on imelihtne, mis on kindlasti ka igale isetegijale juba esimesel korral jõukohane! Tulemuseks pragudeta, pindudeta ja kruvipeadeta terrass, mille lõpptulemus on eriti puhas, ühtlane ja ilus.

EDFEFAST peidetud ja kiire terrassipaigaldus

Paigalduseks tarvis: kompressor, EDGEFAST suruõhu püstol, püstoli külge käiv distantsliist, EDGEFAST kinnitid

Sarnaselt eelmisele lahendusele on EDFEFAST samuti peidetud kinnitussüsteem, kuid siin ei kasutata kruvisid, vaid naeltele sarnaseid kinniteid. Seda katsetasin selle väikese terrassi puhul kõige vähem, sest üks mis kindel – kinnitatud laudu enam tervelt kätte ei saa. Seetõttu eeldab selline paigaldusviis ka ülimat täpsust ja korrektsust, mida usaldaksin vaid kogenud professionaalidele. Ja just professionaalide käes tuleb esile ka selle kinnitusviisi suurim pluss – kiirus. Laudu on võimalik paigaldada lausa 4x-5x kiiremini, sest põhimõtteliselt ühe liigutusega on võimalik paigaldada kaks lauda korraga. Ja kui keegi kardab, et need naelalaadsed kinnitid tulevad välja, siis nende diagonaalne paigaldusviis ja lapik kuju sellel juhtuda ei lase. Isetegijatele üheks-kaheks korraks soovitada ei julge, aga professionaalidele (üli)suurte terrasside ehitamise puhul küll!

CLASSIC terrassikruvi

Paigalduseks tarvis: akutrell, TX20 otsik, ESSVE Classic A2 roostevabad terrassikruvid

Reaalsuses sobib väikese ja/või ajutise terrassi puhul paigalduseks ka tavaline ESSVE Classic terrassikruvi, mis teeb oma töö sellises olukorras piisava eeskujulikkusega ära. Kui ESSDECK Max kruvid olid otsa saanud, siis küljelauad said nendega kiirelt kinnitatud. Samas, kui eelnevad lahendused on nüüdseks selged ja testitud, siis tõepoolest – uue terrassi puhul seda kruvi enam ei kaaluks, sest tean, et valides mõne eelneva ennetan tulevikus tekkida võivaid probleeme ja saan puhtama, ilusama ning vastupidavama lahenduse. Kui aga mingil põhjusel eelistad ikka Classic kruvi, siis eelista A2 roostevaba versiooni – kindla peale minek.

Kokkuvõte

On heameel, et meie koduhoovi esimene terrass sai kiirelt valmis tehtud ja terrassi tegemisega ka käe nö valgeks. Võrreldes tuleviku terrassialaga sai see küll tunduvalt väiksem, kuid vähemalt on selleks suveks meie aias üks selge ise- ja puhkekoht olemas. 6m2 on ikka parem kui 0m2! 😀

ESSVE kinnitusvahendite osas meeldisid enim ESSDECK Max terrassikruvi ja HDS terrassipaigaldussüsteem, mida mõlemat tulevikus kindlasti valikuna kaalun. Loodetavasti leiab eelnevatest igaüks omale lemmiku!