Nonii. Siin üks väike hobiprojekt, millega pikkadel suveõhtutel oma aega podcasti saatel tasapisi sisustasin. Tegin suvilaostuga kaasatulnud vanale aiakärule täieliku värskenduse! Väiksem jalajälg, eriline lugu ja eritoonis aiakäru garanteeritud. Rääkimata võimalusest saada esmakordne kogemus ühe metalltoote renoveerimisest-uuendamisest. Vaatame siis, kuidas läks!

Esialgne olukord

Miks sellist väljakutset üldse ette julgesin võtta oli see, et käru konstruktsioon tundus siiani väga heas korras. Ainukene, mis probleeme valmistas oli vana lahtitulev värv ja roosteprobleemid. Samuti katkiläinud rehv. Kõik see tundus aga kergesti uuendatav ja ei raatsinud seda kuidagi jäätmejaama viia.

Vana värvi mahasaamine ja roostetuse eemaldamine

Nagu renoveerimisprojektidega ikka, mõtlesin ka seekord, et kõik läheb üsna kiirelt ja libedalt, et lihvin vana värvi siit-sealt maha, panen uue peale ja ongi korras. Nii lihtsalt siiski ei läinud – ilma detailide lahtivõtmiseta ei saanud igale poole hästi ligi, vana värvi jäi mitmetesse kohtadesse alles ja tundus kuidagi poolik ülekäe lahendus. Ei jäänud ikkagi muud üle kui kõik detailid polthaaval viimseni lahti võtta ja siis samm-sammult kõik uuendada. Vana värvi eemaldamiseks kasutasin eri lihvmasinaid (relakat selle otsas oleva terasharjaga või ekstsentriklihvijat metallile mõeldud liivapaberiga). Nii sai asi juba päris hea!

Tööprotsess, aiakäru ülevärvimine ja taastamine

Kui vana värv ja roostetus mehaaniliselt eemaldatud, kasutasin (mõnes kohas) roostetuse peatamiseks veel lisaks spetsiaalset peale pintseldavat vedelikku, mis 24h jooksul kõik pinnad neutraliseeris. Ja alles siis asusin ülevärvimise kallale.

Ülevärvimise protsessi alustasin Tikkurila Rostex Super Akva (u €15) pealekandmisega. Tegemist korrosioonivastase kruntvärviga, mis peaks tulevikus tekkivat roostetust samuti hästi ennetama. Seda kandsin peale 2 kihti. Pealekandmiseks kasutasin pintslit, et saaks igasse nurka ja poori kenasti ligi.

Lõplikuks värvimiseks kasutasin Vivacolor Universal Akva matti värvi (u €15) mida sain toonida täpselt samasse värvi meie majaga – RR23. See värv sobib nii metall- kui puitpindadele ja loodan, et jääb hästi püsima! Kihte sai samuti 2.

Aiakäru taastamise lõppetapina ostsin kärule uue sise- ja välisrehvi (u €15), samuti vahetasin välja kõik poldid ja mutrid (u €7). Nii said kõik detailid võimalikult uued ja head!

Kokkuvõte ja lõpptulemus

Lõpptulemusena sai enne sügistöid valmis üks eriline aiakäru, mis sobib meie maja kõrvale nüüd eriti hästi. Vaeva ja aega läks küll veidi rohkem kui algul planeerisin (ilmselt kuskil 8-10h erinevate päevade peale kokku), kuid kogemus käes ja lisaks värskele aiatööriistale on ka uued teadmised omandatud. Eks siis nüüd aasta(te) jooksul ole näha, kuidas selline lahendus (eriti just uus värvikiht) ka praktikas vastu hakkab pidama. Seniks olen sellise minimalistliku tulemusega väga rahul!

Aiakäru oli meil ka viimane aiatööriist, mis meil kodudest kollektsioonist veel puudu oli. Vaata meie teisest blogipostitusest “7 põhilist aiatööriista, mida iga koduomanik vajab“, kas ka Sul on kodus kõik vajalik algavaks sügiseks olemas. Samuti hoia silma peal meie @kristjanmarleen Instagrami lehel, kus jagame reaalajas kõiki väiksemaid ja suuremaid ettevõtmisi meie elus.