Kevad-suvi koputavad juba vaikselt uksele ja meie päris esimene aiandushooaeg on algamas. Eks ole veel näha, kui palju aega me sisseelamise- ja kolimise kõrvalt aiale jõuame pühendada, aga selleks tuleb igal juhul valmis olla, sest aed on maja juures kindlasti üks olulisemaid kohti. See on koht, kus nautida loodust ja rohelust, vabadust ja liikumist, ning koht, kus on võimalik luua päris oma isiklikku oaasi. Kuid nagu iga teine koht, vajab ka aed korrapärast hooldust ja siin mängivad suurt rolli aiatööriistad.
Käeolevas artiklis jagamegi mõned põhilised aiatööriistad, mida ühes uues kodus kindlasti vaja võiks minna ja mis me ka endale esimesel aastal muretsesime (siinkohal tervitame Gardenat, kes meid maja alguspäevil kvaliteetse aiavarustusega osaliselt toetas).
7 põhilist aiatööriista, mida koduomanik oma aia hooldamiseks vajab
1. Muruniiduk – Muru on üks aia olulisemaid osi ja seega alustamegi sellest. Selle hooldamiseks on vaja üht head muruniidukit, mis muru lühikese ja ilusana aitaks hoida. Meil endal on kasutuses akumuruniiduk, mis võimaldab lõikamise sagedust, kohta ja kõrgust muuta – nii saame loodusrikkust ja ilusaid lilli vastavalt soovile alati säilitada. Loe siit lisaks, kuidas muruniidukit valida.
2. Aiakäärid – Aiakäärid (st väiksemad oksakäärid) on hädavajalikud, kui soovite oma aias olevaid põõsaid ja puid hooldada ning kärpida. Võimaldavad hoida aia puhtama ja tervemana. Meil on kasutuses lausa 2 varianti – üks õrnemate taimede, teine tugevamate oksakeste jaoks.
3. Reha – Reha on vajalik, kui soovite eemaldada lehti, rohtu ja muud mustust oma aiast. Sobib suurepäraselt ka lillepeenarde ettevalmistamiseks ja mulla ühtlustamiseks. Meil kasutusel nii Fiskarsi kui Gardena rehad.
4. Kühvel – Kühvel on vajalik, kui soovite lihtsalt ja kiirelt mulda, lilli või taimi ümber tõsta. Sobib ka komposti või väetise lisamiseks, samuti liiva- ja mullahunnikute kühveldamiseks.
5. Labidas – Labidas on hädavajalik, kui soovite suuremaid ja sügavamaid maatükke kaevata. Sellega saate kaevata laiemalt ja jõulisemalt kui kühvliga ning see sobib ka tugevama mulla jaoks. Kogemusest võime kohe öelda, et kühvlid-labidad saavad alati rohkem vatti, kui enne tunduda võib, seega soovitame valida võimalikult kvaliteetsed tooted (nt Gardena ErgoLine terava otsaga labidas)
6. Oksatangid – Oksatangid (st oksalõikurid) on sarnase eesmärgiga nagu eelmainitud aiakäärid, kuid on kordades suuremad ja võimaldavad seeläbi lõigata ka paksemaid ja tugevamaid oksi. Nt piirata viljapuid, mida me oma aias kohe algul rohkelt teha saime.
7. Aiakäru – Aiakäru on mugav abivahend, mis teeb aiatööd tunduvalt kergemaks. Käru abil saab kiiresti ja lihtsalt erinevaid asju ühest kohast teise transportida ning säästab tervist, aega, ja energiat.
Lisaks veel 5 aiatööriista, mida aia kujundamisel kasutada
1. Kastmiskann – Kastmiskann on hädavajalik, kui soovite oma taimi ja lilli niiskena hoida. Võrreldes mõne ämbri või muu ajutise lahendusega võimaldab taimi õrnemalt kasta ja seeläbi neid tervemana hoida.
2. Trimmer – Trimmer on praktiline aiatööriist, mis aitab lõigata muru ja umbrohtu kohtades, kuhu muruniidukiga ligi ei pääse, näiteks põõsaste, puude, aedade ja hoonete lähedal. Trimmitava ala suurusest ja tüübist sõltub ka trimmeri valik, meie hoovist leiab näiteks Makita akutrimmeri.
3. Kastmissüsteem koos voolikukäruga – Kui aed on suur või on palju taimi, mida kasta, võib olla kasulik omada ka lihtsamat kastmissüsteemi – veevoolikut koos voolikukäruga. See võimaldab mugavalt ja lihtsalt kasta taimi kõikjal üle aia, samuti hoida mulda kestvalt niiskena. Meil on kasutusel Gardena Comfort Flex 25-meetrine kastmisvoolik ja AquaRoll M metallist voolikukäru.
4. Väike istutuskühvel – Istutuskühvlit kasutatakse uute taimede-sibulate istutamiseks ja vanade ümberistutamiseks. Istutuskühvlit võib vaja minna ka siis, kui soovitakse aias muudatusi teha, näiteks lilli ümber paigutada. Eriti kasulik just näiteks kasvuhoones, kus meie valikusse on langenud Fiskarsi istutamisvahendid.
5. Hekilõikur – Hekilõikur võimaldab lõigata võra, vormida põõsaid ja muuta neid ilusamaks. See on eriti kasulik siis, kui aias on elupuid või hekke, mida soovitakse hoida korrapäraselt lõigatu ja hooldatuna. Omast kogemusest saame öelda, et selle tööriista omamine on aia kujundamise tõesti nii palju kiiremaks ja mugavaks teinud.
Kokkuvõte
Aiatööriistade omamine on igale koduomanikule oluline, olenemata sellest, kas aed on suur või väike. Kuigi pealtnäha võib vajaminevate aiatööriistade nimekiri tunduda pikk, siis tegelikult on neil kõigil eri olukordades mängida oma oluline roll, mis aia hooldamisel ja ilusana hoidmisel palju kaasa aitavad. Esialgu on hea leida eelkõige need tööriistad, mida esmajärjekorras kõige enam vaja ja siis liikuda samm-sammult edasi. Meie puhul on eelnevast valikust tänaseni kindlasti piisanud.
Sarnased postitused
20/02/2024
Ehituspäevik – ventilatsioonisüsteem, tagantjärele tarkus
Pool aastat elu uues kodus koos elu…
27/12/2023
Ehituspäevik – pistikupesade ja lülitite paigaldamine ning valimine
Üks väike detail majas lõplikult paigas…