Proovisime ära lahenduse, millest olime küll kuulnud, kuid mida ise varem katsunud ja lähedalt näinud polnud – köögi kiletamise. Valik, mida inimesed võiksid kaaluda olukorras, kus köögimööbel on terve ja korras, kuid välimus tahaks värskendamist. Täpselt selline oli olukord meie üürikorteris, kus omal ajal valitud köögi toon kõige paremini ehk põrandaga ei sobinud, kuid kogu materjal, uksed ja sahtlid olid kaasaegsed ning korras. Rääkisime omanikuga ja saime nõusse, et aitame tal selle ära teha.

Siin artiklis vaatame, mis see “mööbli” kiletamine õigupoolest siis täpselt tähendab, kuidas protsess välja näeb ja kuidas lõpptulemusega rahule jäime.

Köögi kiletamine – mis see üldse täpselt on?

See on küsimus, mis meilegi algul segadust pakkus. Lühidalt öeldes tähendab köögi kiletamine mööbli katmist uue ja värske kattematerjaliga. Aga ee.. kiletamine? See kõlab ju kuidagi odavalt ja mittekvaliteetselt. Tuleb välja, et tegelikult on asi sellest kaugel. Kasutatava materjali näol on tegemist küll kilega (ingl. keeles adhesive film), kuid mitte hapra ja õhukese, vaid tugeva ja vastupidava kattega, millele lubatakse kohati koguni 10-aastast garantiid. Lisaks on see lõike- ja kriimukindel ning vastavalt valitud toonile ja mustrile kas täiesti sile, krobeline või veidi struktuurne, nagu puu. Ehk kõik on täpselt nii nagu on tavalise mööbli viimane viimistluskiht.

Tööprotsess

Nüüd läheme aga asja kallale! Kogu protsessi võib suures pildis jagada viieks:

1. Vajaduste kaardistamine

Köögi kiletamise protsess algab täpsete vajaduste kaardistamisest. Milline on olukord praegu ja milline on eesmärk? Millist kööki soovid saavutada ja kas see on kiletamisega ikka võimalik? Mis seisukorras on köögi konstruktsioon? Mõned tahavad kiletada terve köögi, mõni ainult alumise osa, mõni ainult ülemise jne. Siinkohal oskab köögi kiletamise ettevõte kindlasti nõustada ja teekonnal toetada.

PS! Sageli soovitakse köögi värskendamisega ka köögi käepidemete uuendamist ja ka see tuleks kohe algusetapis läbi mõelda – kust osta, millised valida, kas kapi uksele jääb ainult üks auk (kapinupu puhul) või kaks auku (käepideme puhul). Uusi nuppe-käepidemeid võib leida ehituspoodide furnituuriletist või ka nt IKEAst.

2. Materjali väljavalimine ja tellimine

Siis on aeg kinnitada, millist värvi kööki täpselt soovid. Ja nagu varem juba ka sai on siin värvi- ja tekstuurivalik rikkalik. Eesti paigaldajad kasutavad enamasti materjali nimega Cover Styl ja lingitud kodulehel saab valikuga lihtsalt tutvuda. Sealt võib leida kõike alates puidu- ja kiviimitatsioonist lõpetades metalsete, läikivate ja pehmete kateteni välja. Hea köögikilede paigaldaja annab Sulle kindlasti ka ise väikese lehviku õige värvi leidmiseks-katsumiseks.

3. Köögi mõõtmine

Kui esialgne pilt ees ja paigaldajaga ühine keel saavutatud, tuleb mõõdab ettevõte köögi veel enne tellimuse kinnitamist täpselt üle. Mõne lihtsama või väiksema köögi puhul saab ilmselt klient ka ise täpsed mõõdud saata. Oluline, et kõik saaks tehtud, aga nii, et materjalikadu võimalikult minimaalne oleks.

4. Tellimuse kinnitamine ja materjali tellimine

Rikkaliku valiku, inimeste eri soovide ja meie väikese turu tõttu ei saa ükski Eesti paigaldaja väga suurt laoseisu hoida, mistõttu tuleb iga tellimus eraldi teha ja materjal spetsiaalselt just loodava köögi jaoks ära tellida. Ooteaeg on umbes 1 nädal.

5a. Köögi ettevalmistamine

Sõltuvalt projekti keerukusest algavad siin ettevalmistustööd kiletamiseks. Mõne lihtsama projekti puhul piisab sellest, et paigaldaja tuleb lihtsalt kohale ja teeb kohapeal kõik tööd ühel päeval ära. Kui köök vajab mõnest kohast parandamist (= pahteldamist, nt käepideme vahetuse puhul) või kui kiletamisele läheva kõik küljed, siis teinekord on lihtsam paigaldajal köögipaneelid eemaldada, need kaasa võtta ja eemal juba ette valmistada. Nii oli ka meie puhul, kus meie köök sai paar päeva ilma esipaneelideta lõpptulemust oodata.

5b. Paigaldamine

Ja kogu protsessi kõige meeldivam osa on ikka paigaldus. Tavalise suurusega projekti puhul saab uus köök niimoodi u ühe pärastlõunaga valmis. Siinkohal klient muretsema või üle mõtlema ei pea, sest kogenud paigaldaja on kõigega arvestanud ja töö saab korrektselt tehtud. Tellitud materjal on ühelt poolt kleepuv ja see kleebitakse-kuumutatakse vanale köögile perfektselt peale.

Lõpptulemus

Lõpptulemusega jäime väga rahule! Kööki vaadates ja lähemalt katsudes ei saa kuskilt aru, et tegemist oleks kuidagi teistsugusema lahendusega kui tavalised köögid seda on. Uksi ja pindu katsudes on puidule omane struktuur, tulemus on matt ja tõetruu. Olles täna selles köögis juba mõnda aega elanud, siis saame kinnitada, et kõik on jätkuvalt suurepärane.

Kokkuvõte

Köögil värske ilme kiirelt ja uudselt saavutatud! Lõpptulemuseks ilus, kvaliteetne ja värske köök, mis ületas kõik ootused sellele, mis kahetise mulje väljend “köögi kiletamine” algul oli jätnud (ja ka teistele jätta võib). Tundub, et tegemist on päriselt ka suurepärase alternatiiviga nt uue köögi ostmise kõrval. Värvivalik on rikkalik ja ajakulu olematu!

PS! Meie kööki kiletas ettevõte MadHat – soovitame! Asjatundlik ja püüdlik lähenemine. Lisaks on tegemist on Eesti esimese ametliku Cover Styl paigaldajaga!

Vaata lisaks ka YouTube-st ametlikku tutvustavat videot, kuidas see täpselt käib:

PS! Hoia silm peal ka meie Instagrami kanalil @kristjanmarleen, et vaadata, kuidas meil või meie värskel kodul vahepeal läinud on!

Sarnased postitused

Privacy Preference Center