2 kuud jõuludeni ja sissekolimise eesmärk selleks hetkeks seatud… ehk siis on saabunud ideaalne aeg osta kodumasinad ja kirjutada esimene sisustuspäevik?!

Missioon #jõulukskoju tundub tänasel hetkel kuidagi nii käegakatsutav, et peame vaikselt ette mõtlema, millised kodumasinad siis esmajärjekorras ära osta, et elada saaks ka olukorras, kus lõplikku mööblit veel ei ole. Majas on hetkel alles nii paljud siseviimistlustööd pooleli või üldse alustamata, et ilmselt jõuludeks meil ühtki mööblieset (sh mööblit) küll majas ei ole… kuid loodetavasti on olemas puhas valge karp, kuhu madratsiga mõnusalt sisse kolida.

Seis täna meie maja köögis ehk 2 kuud enne sissekolimist (ratas asendab mugavalt pliidi ja külmkapi asukohta):

Valiku kriteeriumid

Niisiis – millised kodumasinad esimesena ära osta? Hetkel tundub meie esimeseks valikuks olevat külmkapp, seejärel pesumasin ja siis nõudepesumasin. Isegi viimaseta saaks rahulikult veel mitu kuud hakkama. Pliidi-ahju loodame esimestel kuudel asendada mingi ajutise ja väikese lahendusega.

Oleme väikese turu-researchi juba ära teinud ja jagame tulemusi ning meie esialgseid eelisvalikuid ka Teiega.

Kodumasinate valikul olulised 3 asja: energiatõhusus, kaasaegsus ja funktsionaalsus. Seade peaks täitma kõik kõige tavalisemad ootused, kuid lisaks sellele natukene ka lisaks. See tähendab, et väljavalitud seadmed ei ole kindlasti kõige odavamad, aga ka mitte kõige kallimad.

PS! Ühtegi seadet me veel lõplikult ära ostnud ei ole, kuid päris kindlasti saab mõni järgnevatest siiski valituks.

Külmkapi valimine

Külmkapid – kõige enam kasutust saavad kodumasinad me kodudes, mis peavad olemas töös põhimõtteliselt alates selle paigaldamisest kuni nende eluea lõpuni. Ehk see mõtteviis annab aimu, kui oluline selle seadme valik tegelikult on.

Valimine algas lihtsalt – otsisime ainult integreeritavaid mudeleid ja see jättis juba suure hulga mittesobivaid seadmeid välja.

Seejärel sorteerisime tulemused kallimast odavamani, jätsime €1000+ variandid välja ja suundusime kuskile sinna keskele, sinna €500 – €800 vahemikku (kõige odavam ~2-meetrine integreeritav külmkapp maksab umbes €300, kõige kallimad ~€1700).

Lõpuks otsisime kõige energiasäästlikumaid variante. Kui enamasti on integreeritavad külmikud E või F energiaklassist, siis mõni üksik oli ka D ehk pinnale jäid ainult need 2 Samsungi mudelit:

Mõlemad on u sama suured, tarbivad u sama palju energiat ja omavad peamisi funktsioone (SpaceMaxi, No-Frost, Fresh Zone, Power Freeze jm), kuid peamiseks erinevuseks on Twin Cooling Plus süsteemi olemasolu. Esmapilgul ei ütle see mulle midagi, kuid guugeldamise järel saan aru, et nii on erinevad tsoonid (sügavkülm ja tavaosa) külmkapis eraldi juhitud, kuid tavatarbija ei suuda nende vahel ilmselt vahet teha. Seega saab siin ilmselt valituks ülalnimetatust teine.

Eraldi lisan siia veel 2 suurema mahutavusega mudelit, mis puhtalt oma suurema ruumikuse tõttu mõtlema panevad:

Pesumasina valimine

Pesumasina puhul oli loogika sama. Soovisime masinat, mis ainult peseks, st välistasime kuivatiga versioonid. Seejärel välistasime kõige kallimad ja kõige odavamad ning suundusime keskmike funktsioone ning erinevusi analüüsima. Siis vaatasime välimust (valge-must vs valge-valge) ja energiaklasse (ideaalis A või B).

Peab tõdema, et siin jäid taas kõige rohkem silma Samsungi pesumasinad, ilmselt veidi sellepärast, et nad on võrreldes teistega ka turundusse rohkem panustanud ja see vist tõesti töötab. Turu peal soovitatakse väga ka Boschi ja Electroluxi tooteid, seega panin ka nende mudelid siia.

Siin 5 silmajäänut ja nende kodulehed lingitud:

Laia tootevalikuga tutvudes saime aru, et aurupesu on üks neist kaasaegsetest funktsioonidest, mis võiks ühel masinal tänapäeval ideaalis olemas olla. See aitab, üllatus-üllatus, eemaldada paremini plekke, aga hävitada ka 99,9% bakteritest. Samuti hoiab riided masinast väljavõttes sirgemana (= vähem triikimist). Lisaks on nutikontroll, erilised plekieemaldused (AntiStain, EcoBubble, PerfectCare jt), automaatne pesuvahendi doseerimine,  trumlipuhastus jne vaid ühed vähestest lisavõimalustest, mida natukene kallimad seadmed pakuvad.

Nõudepesumasin

Nii, ka nõudepesumasina valikuga läks sarnaselt eelnevatega. Filtrid (integreeritud ja lai 59cm mudel) paika ning valima! Olulisemateks kriteeriumiteks osutusid siinpuhul lisaks energiatõhususele ka automaatne avamine, müratase, põhjalik pesu ja eraldiseisva nõuderesti olemasolu.

Valikusse jäi:

Hetkel on nõudepesumasina osas olukord veel kõige segasem, millise me lõpuks valime, aga õnneks on köögitehnika kinnitamiseks jäänud ka kõige rohkem aega.

Kokkuvõte

Igas kodumasinate kategoorias tundub esialgu lõputu hulk valikuid, kuid kui sammhaaval detailidesse minna ja hinnavahemik ette panna ning prioriteedid paika seada, siis läheb ka pilt üha rohkem kitsamaks ja selgemaks. Meie oma eelistused leidsime ja ootame juba väga, mil siit lõpliku valiku teha saame!