Oleme tänaseks saanud mõned nädalad uues kodus sisse elada ja võite vaid ette kujutada, kui hea tunne on olnud lõpuks kohale jõuda. Ja seda isegi vaatamata sellele, kui mitmed elementaarsed mugavused (nt magamistoamööbel, riidekapid, siseuksed, aknakatted) on veel puudu olnud. Nüüd on võimalus neid mugavusi endale järjest looma hakata, sest kolimiskastide otsas ka liiga kaua elada ei taha. 🙂

Seega võtsin eesmärgiks teha valmis üks garderoobidest, ja seda ise! Nii saab ruumi mõõtudest võtta maksimumi ja lahendada riidekapi väljakutse nii kiirelt, efektiivselt kui ka soodsalt. Asungi siis asja kallale.

Garderoobi planeerimine (mõõdud, sügavused, laiused)

Esiteks tasub mainida, et meie loodav riidekapp ei asu mitte keset tuba, vaid on pigem sissehitatud garderoob ja asub selleks mõeldud eraldi väikeses ruumis, mille pikkuseks on 190cm ja laiuseks 113cm. Seda enam on sellise lahenduse puhul oluline iga cm kasutusele võtta, et mitte jätta kuskile kasutuid tühimikke. Nii saab ruumi tagumisse osasse teha seinast-seina 60cm sügavusega riiulid ja riputamisosa. Uksest vasakule saab teha 40cm sügavuse ja 130cm laiuse riiulitesektsiooni.

Riputamissektsiooni planeerimisel oli päris palju nuputamist, kuidas ruumi 257cm kõrgusesse optimaalselt korraga ära mahutada nii riiulid kui 2 riputamisosa. Riiete mõõtmisel ja ka teiste turu peal olevate kappidega tutvumisel saime aru, et parimad (= piisavad) mõõdud riiete riputamiseks on järgnevad:

 • 100cm – riputamisosa t-särkidele ja kampsunitele (koos torule vajaliku ruumiga);
 • 130cm – riputamisosa pükstele, pintsakutele, pikematele särkidele jm (koos torule vajaliku ruumiga).

Nii jäi üle ruumi kõrgusest üle veel üks 25cm kõrgune alumine riiul, kuhu tulevikus suletavad plastkarbid kenasti lükata saab.

Riiuliteosa planeerimisel nägin väga paljusid eri mõõte ja lahendusi, aga tundus, et minimaalne laius riiuliteks on 35cm ja maksimaalne 80cm. Kõrgus varieerub tavaliselt 20cm ja 40cm vahel. Kuna siinne maksimaalne laius oli 130cm, siis jaotasin riiulid ära järgnevalt:

 • 65cm + 65cm ja kõrgusega nii 25cm kui 30cm;
 • 37cm + 56cm + 37cm ja kõrgusega nii 25cm kui 30cm.

Materjali ja kinnitusvahendite ostmine

Materjali otsimisel oli 1 peamine lähtekoht – pidin leidma mööbliplaadi seeria, kus kõige suurema tüki kõrgus on vähemalt 257cm, et selle saaks kenasti maast-laeni püsti panna. Paljud turul olevad mööbliplaadid lõppevad 240cm või 250cm juures, aga õnneks leidsime Decorast ka 260cm kõrgused melamiinplaadid. Valikus olid nii valged kui erinevad tammeimitatsioonid, kuid lõpuks eelistasime sellist, mis ka põrandaga kõige paremini kokku sobiks (Egger Bardolino Oak). Neid oli poes saadaval ideaalselt eri sügavustes (nii 40cm kui 60cm) kui ka eri pikkustes (80cm, 115cm, 260cm). Ostsin täpselt vastavalt vajadusele, et jääk minimaalne oleks. Kõik kapiks vajalikud plaadid läksid kokku maksma u €300.

Lisaks oli garderoobi jaoks vaja 2x riidepuu toru, kuhu riideid saaks riputada. Poes oli hea näha, et ka siin on valik lai – eri värvuses (kroom, valge, must), eri diameetriga (25mm kuni 32mm), eri pikkustega (kuni 2m). Meie eelistasime 25mm diameetriga valgeid torusid. Koos seinakinnitustega u €10/tk.

Kinnitusvahendite osas oli vaja mööblinurgikuid. Neid on poes samuti eri variante, nii plastikust kui metallist. Siin kombineerisin mõlemaid variante – mõnes kohas tundus oluline kasutada metallnurka, teises tundus piisavat plastnurgast (tagantjärele vaadates valiks ideaalis kõik metallist, nt need või need). Lisaks ei tasu kinnitusvahendite puhul unustada kruve ja vajadusel ka tüübleid, kui kinnitatakse otse kipsplaadile. Hästi sobivad 3,5mm kruvid (pikkus sõltub sellest, kas kinnitad mööbliplaadile või seinale, st 16mm kuni 25mm). 3,5mm kruvidega sobivad 5mm tüüblid. Siinne kogukulu kokku u €20.

Läheb esimese osa ehitamiseks

Alustame garderoobi loomisega! Selleks vajaminevad tööriistad on järgnevad:

 • akutrell koos vajalike otsikutega
 • lood ja/või ristjoonlaser
 • käsiketassaag
 • harilik pliiats
 • maalriteip (täpsema ja puhtama lõike tegemiseks)
 • pitskruvi (sirgjooneliseks lõikamiseks)

Esimesena võtsin ette ”riidepuude sektsiooni”. Siin läks asi nobedalt. Abimehena kasutasin ristjoonlaserit ja paigutasin seintele mööblinurgikud õigele kõrgusele ära. Seejärel lõikasin toru mõõtu ja paigaldasin toru koos kinnititega. Viimasena lõikasin mõõtu mööbliplaadid ja paigaldasin need otse seina peal ootavatele mööblinurkadele, mis omakorda sidusin kruvidega altpoolt mööbliplaadiga. Mööbliplaatide täpsel lõikamisel soovitan lõikejoone ära teipida, et käsiketassaag melamiinplaadist liigselt tükke välja ei viskaks ja äärt rabedaks ei teeks.

Ajakulu: ~2h

Läheb teise osa ehitamiseks

Teisena võtsin ette riiulid. Siin paigaldasin esimesena maast-laeni “seinaplaadi”, mis toimib garderoobi ühe seinana. Teisele poole jäi kipsplaatsein (meil seinas tugevdatud kips, mis on sellisteks kinnitamisteks täitsa optimaalne). Siis seadsin riiulite keskele seisma 115cm kõrguse mööbliplaadi (ei pidanudki seda lõikama) ja sellele horisontaalselt peale teise tüki. Sidusin need kõik omavahel valgete metallnurkadega nii külg- kui tagaseintega (aga mitte põrandaga). Seejärel võtsin taas appi ristjoonlaseri, millega panin paika kõik mööblinurgikuid riiulite jaoks. Siis järjepanu riiulid ja voilaaaa – meie esimene oma sisseehitatud garderoob ongi valmis!

Ajakulu: 5-6h (kõige enam võttis aega nurgikute paigaldamine riiulitesse, et need ikka kõik ideaalselt õigel kõrgusel oleks, samuti mööbliplaatide täpne lõikamine-mõõtmine)

Garderoobiehituse eelarve

Siia rida-realt kulutused, mis garderoobi tegemiseks läksid:

 • €300 mööbliplaadid 18mm
 • €20 riidepuu torud
 • €20 erinevad kinnitusvahendid (kruvid, mööblinurgad)
 • €340 kokku

Ajaline kulu u 1 päev.

Arvestades, et eritellimusmööbli hind ulatub tavaliselt mitmetesse tuhandetesse ja tavamööbel ei oleks etteantud ruumist maksimumi võtnud, siis saab sellise lahendusega kindlasti rahule jääda!

Kokkuvõte

Selline meie isetehtud garderoob sai! Tänu tammeimitatsiooniga mööbliplaatidele on ruumis soe tunne, tulemus näeb välja professionaalne ja on ka praktikas stabiilne ning tugev. Samuti on rahakulu võrreldes teiste alternatiividega vägagi mõistlik ja ajaline kulu kokku vaid 1 päev. Endal super hea meel, et selle kasuks otsustasime ja et nii kiirelt oma kolimiskastide otsast ära saime. 🙂

PS! Hoia silm peal ka meie Instagrami kanalil @kristjanmarleen, et vaadata, kuidas meil või meie kodul vahepeal läinud on! Toimetamist on meil seal veel küllaga.