Novembri keskpaigast kuni jõuludeni ümbritseb meid kõikjal teatav ostuhullus – alates Mustast Reedest ja sellele järgnevast Cyber Monday’st kuni jõulukuu viimase-hetke-ostudeni välja. Kuigi allahindlused ja pakkumised võivad tunduda vastupandamatud (ning kingituste tegemine on “kohustus”), on oluline meeles pidada mõistlikku tarbimist ja ostlemist ainult nende asjade jaoks, mida tõeliselt vajame. Meil on märkmetes (ja ka eri e-poodides) alati oma lemmikasjade nimekiri valmis pandud ja siin jagame väikest must-have ülevaade ka teiega.

Soovinimekirjade tegemine

Mis on parim viis, et mainitud “ostukuu” kõige stressivabamalt, mõistlikumalt ja ka rahakotile sõbralikumalt mööduks?

Tee endale soovinimekiri, ja seda juba novembrikuu keskpaigaks! Pane kirja esemed, mida ise vajad, samuti küsi oma lähedastelt, mida nemad kõige enam vajavad. Jäta meelde oma lemmikbrändid ja -tooted ning pane need samuti kirja. Nii saad aegsasti kõik vajaliku ostetud ja Black Friday või Cyber Monday ajal osta täpselt need asjad mida vaja ning seda veel soodushinnaga.

Ostunimekirjade tegemiseks on paljudes e-poodides võimalused asju “like’da” ja seejärel automaatselt selle põhjal nimekiri luua. Näiteks meie kasutame riiete ostmiseks sageli Zalando e-poodi, mis on meie silmis ülekaalukalt kõige parema ja laiema valiku, aga samas mugavaima ülesehitusega e-riidekaubamaja siinsel turul.

Kui on aga vaja esemeid koju või aeda, siis eelistame Kaup24 veebipoodi. Sealne valik on samuti rikkalik ja hinnad sageli parimad. Kaup24 kodulehel saab nimekirju luua lausa mitmeid – olgu see siis nt eraldi nimekiri sisustusesemete, kingisoovide või hoopis aiatehnika jaoks. Samuti saab tehtud nimekirju jagada oma lähedaste ja tuttavatega, et ka nendel oleks lihtsam teada, mida Sul täpselt tarvis.

Meie selle aasta kodune soovinimekiri

Toome siia näitena ühe soovinimekirja, mis on meil endal juba ammu märkmetesse to-buy listina kirja pandud ja mis meil ka ostupühade ajal kenasti silme ees on. Loodame, et siis mõni kujuteldav “jõuluvana” seda ka loeb ja juba selle aasta sees mõne neist soovidest ka ära täidab (reaalsuses muidugi oleme päkapikud iseendale). Proovisime neid tähtsuse järjekorras kuidagi ka järjestada.

  1. Trepp. Alustame kohe kõige suurema ja kallima sooviga, sest see lihtsalt on nii vajalik. Hetkel tundub, et jõuludeks peaks ta ka täpselt kohale jõudma!
  2. Koridori garderoob. Ühe garderoobi endale juba ehitasime, nüüd sooviksime ka koridori üht mugavat ja ilusat lahendust. Selle lahenduse võiks juba kuskil teha lasta.
  3. Söögilaud ja söögilaua toolid. Kuigi meil on kodus kiirkorras ostetud ristkülikukujuline söögilaud ja taaskasutusest leitud DIY toolid kasutusel, siis tegelikult unistame ringjast söögilauast ja põnevatest toolidest – need annavad kodule nii palju juurde (lingitud Kave Home valikus nii palju head).
  4. TV alus. Elutoa ainus nurk, mis hetkel veel lahenduseta on, ootab üht ilusat ja minimalistlikku telerilauda. Muuhulgas on nt silma jäänud IKEA Besta seinapealne lahendus, kuid selle default laiused 180cm või 240cm hästi ei sobi.
  5. Valgustid. Valgustust on meil vaja igale poole – nii põrandale, seinale, lakke kui ka lauale. Siin on kõige lihtsam ilmselt alustada põranda- ja laualampidest, aga samas see ei lahenda ära laes rippuvaid pirne… valgustid, olete igatahes oodatud!
  6. Voodi. Kuigi meil on esialgne 160cm laiune voodi olemas, siis pikas perspektivis sooviksime laiemat, mugavamat ja ilusamat lahendust. Lingitud Kaissu valikust mõne sellise kindlasti leiaks.
  7. Reguleeritav kontorilaud. Meil üks kontorilaud juba ühes toas on, aga töötades vahel korraga kodukontorist, siis oleme tundnud puudust teisest kontorilaua-ja-monitori kombost. Mõistliku hinnaga ja head variandid leitavad nii JYSKis kui IKEAs.
  8. Helisüsteem. Osta head kõlarid või hoopis soundbar-süsteem, selles on küsimus. Üks hea helisüsteem võiks kodus igatahes olla!
  9. Teler. Kuigi me ei ole suured telekanalite vaatajad, siis filmiõhtuid meile meeldib teha. Eriti veel sõpradega!
  10. Diivan. Esialgne valge IKEA GRÖNLID diivan on meil juba olemas, aga perspektiivis sooviksime sellele asendust. Sellist, mis oleks natukene suurem, pehmem, teist värvi ja sobiks meie elutoanurka veidi paremini.

No tegelikult võiks eelnevale lisaks vabalt teha veel teisegi vähemalt 10-kohalise soovinimekirja, mis sisaldaks ka veidi väiksemaid esemeid nagu nt vaibad, kardinad, aknalauad, nipsasjad, riiulid, kummutid, pildiraamid jne, aga alustada sooviks eelkõige ikkagi eelnevatest. Sellist valikut silme ees hoides on üsna lihtne poodeldes prioriteete seada ja selle põhjal õigeid otsuseid teha (nt mõni ahvatlev ese ostmata jätta, või lihtsalt hilisemaks lükata). Meil on igatahes taolisi nimekirju mitmeid ja julgustame oma vajadusi ja/või unistusi ka teistelgi kirja panema!

Kokkuvõte

Jõulueelne aeg peaks olema täis rõõmu ja lähedaste seltskonda, mitte liigseid oste. Ja kui ostad, siis tee selleks teadlikke valikuid, kasuta soovi- ja ostunimekirju ning kingi nii endale kui teistele jätkusuutlikke ja läbimõeldud mälestusi (muuhulgas ka kogemusi ja elamusi). Tarka poodlemist! 🙂

PS! Hoia silm peal meie Instagrami kanalil @kristjanmarleen, et vaadata, kuidas meil või meie kodul läheb!