Unistame juba köögist! Ja köögitehnikast, millega end selles unistuste köögis kõik osalised mugavalt saaks tunda. Kuigi esimesed kuud plaanime majas vastu võtta ajutise miniköögi toel, siis paratamatult oleme mõtetega juba tulevikus ja mõtiskleme, milline see päris köök meil ikkagi olema saab. Kui lõpliku valikuni läheb ilmselt üksjagu veel aega, siis köögitehnika on selline, mille saaksime juba praegu ära otsustada-tellida.

Siin artiklis vaatamegi, kuidas see õige õhupuhasti (kubu), pliit või ahi leida ja mida silmas pidada? Nõudepesumasinale ja külmkapile mõtlesime juba ühes eelmises artiklis.

Enne kui oma uue köögi valmis saame, jagame siia mälestuseks pilti ka telesaates loodud köögist ja meie hetkel loodavast kööginurgast:

Valiku kriteeriumid

Köögitehnikale läheneme samuti nagu kodumasinate puhul – eelkõige on oluline, et toode oleks võimalikult kaasaegne, funktsionaalne ja ilus, võimalusel ka energiatõhus. Kindlasti mitte kõige odavam, aga ka mitte kõige kallim, vaid kuldne kesktee.

Kubu ehk õhupuhasti valimine

Nagu üks köögitootja mulle ütles – kubu ei ole koht, kus kokku hoida. Pigem vali võimalikult hea toode ja söögitegemine muutub automaatselt kordades meeldivamaks. Eriti tänapäeval levinud avatud köökide puhul.

Kubusid valides tuleb alustada nende põhilisest näitajast ehk tõmbevõimsusest (nt 500 m3/h), mis näitab õhupuhasti võimet õhku 1 tunni jooksul puhastada. Mida suurem number, seda puhtam õhk. Teine oluline mõõteühik on müratase (nt 50 dB) – mida vaiksem, seda mugavam. Kolmas oluline asi, mida jälgida, on seadme laius. Kuna pliidiplaat on sageli u 60cm lai, siis on ka kubu levinuim laius u 60cm. Leidub ka väiksemaid ja suuremaid – mida suurem laius, seda laiemalt see õhku puhastab.

Lisaks on õhupuhastid ka välimuselt ja paigaldusviisilt erinevad – täisintegreeritavad, teleskoop-õhupuhastajad, eraldiseisvad jm. Meie keskendusime täisintegreeritavatele, et tulemus võimalikult minimalistlik saaks.

Tulemusena jäid pinnale Electroluxi õhupuhastid, sest nende äge funktsioon Hob2Hood ühildub automaatselt ka pliidiga (sellest lähemalt järgmises peatükis) ja see kombinatsioon meile sobis. Siia ka silmajäänud mudelid kahes eri värvuses:

Pliidiplaadi valimine

Pliidi valik on meie jaoks lihtne – soovime täisintegreeritavat musta induktsioonpliiti. Lisaks induktsioonile on olemas veel gaasi- ja keraamilised pliidid, kuid uue kodu puhul võiks tehnoloogia olla ikka võimalikult kaasaegne. Induktsioonpliidid on küll elektrilised, kuid nad on minimaalse energiakaoga ja soojendavad elektromagnetite asemel otse poti põhja, mitte pliidi pinda nagu seda teeb keraamiline pliidiplaat. Ehk pliidi pind ei jää pärast keetmist kuumaks. Kui mugav ja kiire!

Lisaks tasub pliidiplaadi juures arvestada köögi suurusega, sest mitte kõik köögid ei vaja nelja keedualaga pliidiplaati – piisab ka kahest, mis oleks väiksema köögi ruumikasutuses suur võit. Meie eelistuseks jäi aga ikka klassikaline 60×60 pliit.

Kui suurus ja tüüp paigas, tulevad mängu detailid. Näiteks tasub tähele panna, et valiksid kindlasti kaldu lõigatud servaga pliidiplaadi, sest seda sobib paigaldada nii puidust kui ka kivist tasapinda. Samuti on Electroluxil olemas (juba ka enne mainitud) funktsioon nimega Hob2Hood, mis loob pliidiplaadi ja õhupuhasti vahel juhtmevaba ühenduse. Tuleb vaid alustada toiduvalmistamist ja õhupuhasti reguleerib seadeid automaatselt, tagades parima tõmbe vastavalt pliidiplaadil valitud võimsusele.

Seega jäid ka siinpuhul valikusse ainult Electroluxi pliidplaadid:

Ahju valimine

Viimane oluline osa söögiloomisest – ahi! Kuna me selle igapäevased tarbijad ei ole ja ilmselt kõige parema mudeli potentsiaali kunagi ära ei kasutaks, siis olid siin lähtekohtadeks eelkõige välimus (kõik detailid musta värvi) ja kasutusmugavus (puutetundlikkus vs mehaanilised nupud, ekraan, taimerid jm).

Lisaks pidasime ahju juures oluliseks kaasaegsete puhastusfunktsioonide (pürolüütiline või katalüütiline) olemasolu. Pürolüütiline tehnoloogia on ainuke täielikult isepuhastuv režiim, mis muudab kuumutades kõik rasva- ja toidujäägid tuhaks, mis tuleb programmi lõppedes lihtsalt lapiga eemaldada (temperatuur programmi ajal u 500°C). Katalüütiline puhastus tähendab seda, et ahi on varustatud äravõetavate siseseintega, mis on kaetud mikropoorse emailiga. Need tuleb pärast programmi lõppu eemaldada ja lapiga puhastada (temperatuur programmi ajal u 250°C).

Samuti märkasime, et eri mudelitel on väga palju erilisi lisafunktsioone, ühed ahjud kuumutavad ühtmoodi, teised tunnetavad teistmoodi, kolmandavad aurutavad. Siin liialt detaili ei läinud ja usaldasime, et kui midagi on lisaks kõige levinumatele funktsioonidele lisaks pandud, siis on juba väga hästi.

Silma jäid need valikud:

Kokkuvõte

Köögitehnika maailm on rikkalik ja laialdane ning meie proovisime seda enda jaoks lihtsustada valides brändiks Electroluxi. Kuigi piilusime ka teisi alternatiive, tundus just Electrolux pakkuvat seda parimat hinna-kvaliteedi kombinatsiooni, mida me sihtisime (rääkimata ühilduvatest programmidest nagu Hob2Hood, mida teistel brändidel ei märganud). Kuna meie poolt väljavalitud tooted ühendavad endas nii funktsionaalsuse kui minimalistlikku välimuse, siis oleme päris kindlad, et mitmed eelmainitud mudelitest ka meie koju peagi jõuavad!