Täna jagame lugu sellest, kuidas kasutada loomingulist lähenemist ja ehitade endale ehitusjääkidest täpselt selline kompostikast, nagu ise soovid.

Teema on aktuaalne, sest hiljemalt selle aasta lõpuks peavad kõik inimesed biojäätmeid eraldi koguma hakkama ja samuti pidime meie sellele mingi lahenduse leidma. Inimestel on siin üldiselt kaks varianti:

  1. kas tellida biojäätmete konteiner koos äraveoga;
  2. panna biojäätmed oma kinnistul kompostikasti, mis peab vastama kohalikule jäätme-eeskirjale ja olema linna või valla poolt arvele võetud.

Kui äraveo puhul lisaküsimusi ei teki, siis hoovis asuva komposteri puhul on võimalusi rohkem – saab osta nii valmislahenduse, kuid samas ei keela seda keegi ka ise ehitada. Ja selle valiku kasuks me otsustasimegi!

Kompostikasti planeerimine

Kompostikasti ise-ehitamise esimene põhireegel ja lähtekoht on, et kui kompostitakse toidujäätmeid, siis peab kast olema ehitatud selliselt, et loomad ja linnud sinna ligi ei pääseks (samas kompostimise konkreetsed nõuded kehtestab siiski iga linn või vald oma jäätme-eeskirjas ja need võivad olla erinevad).

Teiseks küsimuseks on asukoht, millest sageli sõltub ka kompostri võimalik suurus. Hea oleks leida koht, mis on päikese eest osaliselt varjatud, mis oleks tasane ja hea äravooluga pinnasel. Meie valisime selleks kaugeima nurga meie krundil, kus ta kenasti privaatselt olla saab.

Kolmandaks otsustuskohaks on kompostikasti suurus ja täpsed mõõdud. Tänu ehitusjääkide rohkusele ja asukohale otsustasime meie suurema kompostikasti kasuks, kus oleks 2 eraldi osa: 1) värskete jäätmete jaoks ja 2) juba mõnda aega komposteerunud jäätmete jaoks, et siis sealt juba vajadusel ka värsket mulda võtta (seda vähem peab tulevikus komposti poest ostma). Mõõtude osas turu-uuringut tehes tundus, et levinud kompostikasti suuruseks on 1m3 (1x1x1) ja sellest lähtusime ka meie. Täpsed mõõdud said: laius 1,8m, kõrgus 1m ja sügavus 1m.

Kompostikasti ehitamine

Nagu öeldud, tegime kompostikasti ehitusjääkidest. Mina kasutasin materjalina puitu, kuid olen näinud, kuidas kompostikasti saab ehitada ka tellistest, plekist või metallvõrgust. Nurgapostideks leidsin mõned 50×80 prussid, samuti veidi 50×50 prusse. Lõppviimistlusmaterjalina kasutasin enamasti tavalist tollist lauda (22×100), mis aitas luua ilusa, õhku piisavalt läbilaskva ja ühtlase tulemuse. Võimalus on alati ka erinevate puitmaterjalide laiuseid ja paksuseid kombineerida, kuid siis peab lähenema juba natukene loomingulisemalt.

Komposterit ehitades planeerisin ja lõikasin kõik jupid enne kokkupanemist valmis ning alles pärast lõpust kruvitasin kõik vajaliku omavahel lihtsalt kokku. Võrku komposteri sees kasutama ei hakanud, sest planeerisin laudade vahe piisavalt tihedaks. Kruvidena kasutasin ESSVE klassikalisi terrassikruvisid (vähenähtavad ja ilmastikukindlad).

Enne juppide omavahelist kinnitamist tegin kõik detailid üle ka puiduimmutusvahendi (Vivacolor Villa Protekt) ja värviga (Vivacolor Villa Akva) – mõlemat oli ehitusest parajalt üle jäänud ja kompostikasti niiskes keskkonnas on puitu kindlasti hea kaitsta. Samuti näeb niimoodi ka taaskasutatud puit kohe palju ühtlasem ja parem välja.

Lõpplahendusena sai tehtud kompostikast, mis on igast küljes suletud (täpsustus: alt avatud, pealt kinni) ja millel on peal 2 erinevat luuki eelmainitud eelnevas sektsioonis mainitud “osakondade” avamiseks. Esialgu oli mõte teha 2 luuki ka ettepoole, et komposteerunud mulda saaks lihtsalt ka alt välja võtta (nagu siin mõned järgneval inspiratsioonifotol tehtud on), aga seda veel kohe teostama ei hakanud. Kui tulevikus siiski selleks vajadus tekib, siis seda on juba lihtne muuta. Tulemus igatahes praktiline ja hea, eriti teades, et kogu materjal oli taaskasutus!

Veel inspiratsiooni kompostikastideks

Inspiratsiooni saamiseks külastasin ka mina ikka kõigile tuttavaid kohti nagu Facebook Marketplace ja Pinterest. Lisan siia lihtsalt mõned pildid nägemaks, milliseid lahendusi saab veel luua.

Kompostikasti vajadus ja kasulikkus

Sellest, kuidas komposteerimisega alustada või miks üldse tasub kompostida, me ise siin pikemalt ei kirjuta ja viitame kohe julgelt järgnevate artikliteni:

Kokkuvõte

Selline meie isetehtud kompostikast sai! Lihtne, taskukohane (meie puhul lausa €0, sest kõik olid ehitusjäägid) ja keskkonnasõbralik… ning muidugi ka silmale hea vaadata, sest kasutasime viimistluseks majaga sama tooni! Tehke endale samuti komposter ja muutke oma orgaanilised jäätmed väärtuslikuks kompostiks – soovitame.

PS! Hoia silm peal ka meie Instagrami kanalil @kristjanmarleen, et vaadata, kuidas meil või meie kodul vahepeal läinud on! Toimetamist on meil seal veel küllaga.