Nonii. Täna väike õpetlik lugu minu elu esimesest akutrellist, kuidas see ootamatult otsad andis ja kuidas pidin asenduseks leidma midagi sellist, mis (loodetavasti) peaks vastu kauem ja samas täidaks kõik (isetegija) ootused. Jagan, sest endal võttis kogu see protsess (otsimine, arusaamine, eristamine) päris korraliku aja ning loodan, et tänu sellele artiklile muutub otsustamine mõne jaoks lihtsamaks.

Aitäh ja nägemist, Makita DHP482

Sain majaehituse alguspäevil endale sünnipäevaks akutrelli. Korralik komplekt kahe akuga. Akutrelli nimeks Makita DHP482RTJ. Minu esimene päris oma tööriist, mida arvasin, et kannan enda kõrval ilmselt veel vabalt 10 aastat. Või noh, vähemalt selline eeldus mul teiste akutrelli lugusid nähes oli olnud.

Kahjuks päris nii ei läinud. Akutrell andis otsad täpselt mõni kuu enne seda, kui ta oleks 2-aastaseks saanud. Lakkas lihtsalt töötamast ja paranduses öeldi, et enam midagi teha ei ole. Garantii ka puudus, sest ostudokumente enam ei leidnud (= oli ta siiski kingitus). Öeldi küll rahustuseks, et see DHP482 ei olegi Makital just kõige õnnestunum mudel ja sellega on sageli muresid, aga ega see palju ei aidanud. Kokkuvõtvalt jama värk ja oma kodu ma selle trelliga valmis ei saanudki. Algas otsing uueks akutrelliks!

Vajadused paika ja olukorra kaardistamine

Uue tööriista otsimisel olin juba “kogemustega” ja teadsin, mida ühelt akutrellilt koduehitamisel soovin ja vajan. Olulisemad ootused olid:

  • akutrell peab olema vastupidav, kaasaegne (nt “brushless” tehnoloogiaga) ja usaldusväärne;
  • akutrell võiks olla kompaktne ja kerge;
  • akutrell peab olema suuteline vajadusel keerama kruve misiganes mõõdus;
  • akutrell peab olema võimeline puurima auke nii metalli kui puidu sisse, kuid liiga võimast ei ole ka tarvis, sest väga harva olen koduloomisel kokku puutunud nt liiga paksu puidu või liiga suure auguga;
  • akutrellil ei pea olema löökfunktsiooni, sest eelmise akutrelli puhul kasutasin seda niivõrd harva;
  • akutrelli hinnaklass võiks jääda 100-150 euro vahele.

Kuigi mu esimene akutrelli kogemus Makitaga ei olnud suurepärane, siis nagu tänapäeva brändide puhul ikka – kui Sul ühe brändiga juba väike akupark tekib, siis ega teiste poole enam vaadata pole mõtet. Akud on kallid ja mitme laadimissüsteemi omamine otstarbetu. Seega jäi valikusse ainult Makita ja tema 18V akuga mudelid, kuigi üldse ei tahaks siin ainult neid esindada.

Mitu head valikut

Otsides siis seda head jõudluse-kvaliteedi-hinna suhet, jäi põhjaliku turu-uuringu järel pinnale kolm mudelit, mis eelmainitud kriteeriumitele vastasid: DDF484Z (u 125 eurot), DDF487Z (u 120 eurot) ja DDF486Z (u 200 eurot).

Esimene ehk DDF484Z jäi silma kohe seetõttu, et kui ma endale ajutist akutrelli otsisin, siis kiire lahendusena leidsin selle CRAMOst, kus pakuti rendiks just seda sama mudelit. Ehk akutrell, mida usaldab ka suur ehitusseadmete rendiga tegelev ettevõte? No siis peab ju hea olema. Ja peab tõdema, et rendiperioodi ajal võitis see akutrell täitsa mu usalduse.

Teine ehk DDF487Z jäi silma alles otsingute lõppfaasis. Paistis algul kuidagi väike ja jõuetu, aga kui lähemalt hakkasin uurima, siis tegemist on tegelikult eelmise akutrelli (DDF484) väikevennaga, kes on põhimõtteliselt sama tugev, aga kasvult lihtsam lühem. Vaatasin mõned YouTube videod ka ära ja tundus hea.

Kolmas ehk DDF486Z oli küll üks kallimaid, aga samas atraktiivsemaid. Ikkagi üks võimsamaid Makita mudeleid, olles samaaegselt ikka veel sama kompaktne kui teised. Mõte sellest, et see masin ühegi asjaga ilmselt hätta ei jääks, oli ikka päris meeldiv. Samas tekkis pähe küsimus, et kui mu senine katkiläinud akutrell oli kõigist siinmainitutest madalama jõudlusega, aga samas sain kõik vajaliku siiski tehtud, siis kas mul ikka on kõige tugevamat (ja ka kallimat) pilli vaja?

NB! Üks asi, mida ma Makita trellide puhul õppisin eristama olid nende tootekoodid DDF ja DHP. Sageli oli toodete kood sama (nt DDF487 ja DHP487), aga hind erinev. Põhjus siis selles, et DDF tähistab akutrelle, millel on ainult kruvimis- ja puurimisfunktsioon, aga DHP-l on lööktrelli funktsioon veel lisaks. Siin nimekirjas ühtegi DHP varianti ei presenteerinud, sest kogemuse põhjal ei pidanud seda enam vajalikuks.

NB2! Oluline number, mida akutrellide jõunäitajate puhul jälgida on pöörde- või pingitusmoment (mõõdetakse Nm ühikuga). Näiteks DDF484Z puhul oli see näitaja 30/54 Nm, aga DDF486Z puhul lausa 65/130 Nm (vahe vähemalt 2-kordne).

Tere tulemast, Makita DDF487

Lõpuks valisin nendest eelmainitutest endale keskmise ehk Makita DDF487Z. Parajalt tugev ja võimekas, aga samas võimalikult kompaktne, väike ja mugav. Peaks täitma kõik minu kui kodulooja igapäevasemad ootused. Ja kui sel ühel üksikul päeval ei täida, siis tuleb lihtsalt rentida vastav ajutine tööriist, mis töö ära teeb ja mitte olemasolevat rikkuda. Igatahes loodan, et sellest saab minu sõber vähemalt järgmiseks 10ks aastaks!

Siin järgnevas pildigaleriis võrdluseks ka näha, kui suur erinevus ikka vana ja uue mudeli vahel on.

Alternatiivid, mida tasub samuti kaaluda

Üks alternatiiv tavalisele akutrellile on akulöökkruvikeerajad. Need on väikesed ja ülivõimsad “käristajad”, mis on võimelised igas mõõdus kruve igale poole sisse laskma (maksimaalne pöördemoment nt 3-4x võimsam kui tavalistel akutrellidel). Endal pole sellist olnud, aga kui olen neid toimimas näinud, siis teevad oma tööd tõesti imelihtsalt. Kahjuks aukude puurimiseks need mõeldud ei ole ja seetõttu ma neid ka ei valinud. Siinpuhul jäi valikust silma Makita DTD157Z (veidi soodsam) ja Makita DTD171Z.

Kust osta?

Ise eelistan tehnikat osta mõnest e-poest, sest kogu kodutöö käib tänapäeval niikuinii arvuti vahendusel ja tänapäeval jõuavad pakid lähimasse pakiautomaati ainult mõne päevaga.

Ostuhetkel guugeldasin ja sirvisin mitmeid erinevaid poode ning kokkuvõtvalt oli kõige mõistlikum osta kaup24.ee-st. Seal olid pea kõik Makita variandid olemas ja hinnad soodsamad, kui mujal.

Näitehinnad, Makita DDF487Z mudel:

Näitehinnad, Makita DDF484Z mudel:

* hinnad 31. augustil 2022.

Kokkuvõte

Kokkuvõtvalt soovitus, mida ikka sageli ütlen – tea, mida ostad. Ja kui juba ostad, siis pigem midagi head. Ning ikka sealt, kust on kõige mõistlikum. Eriti siis, kui tegemist on tööriistaga, mis koduehitusel tavaliselt kõige enam koormust saab. Makita akutrellid DDF487Z ja DDF484Z on selleks optimaalsed valikud. Samas täidab akutrell DDF486Z ka kõige nõudlikuma kasutaja ootused. Katkiläinud DHP482 mudelit ei julge omast kogemusest enam aga soovitada. Edu!