Siin postituses läheb aknavahetuseks! Tagantjärgi ehk niimoodi, kus kõik karkass, soojustus ja fassaad juba kenasti ammu valmis oli. Ja muidugi kus ka vahetusse minev Fenestra puitalumiinumaken kenasti ees oli. Põhjuseks lihtsalt see, et mitte just iga detaili ei suuda maja ette planeerides läbi mõelda nii hästi kui võiks ja saaks ning just see magamistuba vajas reaalelus palju rohkem valgust ja avarust. Mõeldud-tehtud! Vaatame, kuidas läks.
Lähtekoht
Nagu öeldud, oli kõik tegelikult põhimõtteliselt juba valmis, uus aken kenasti ees ja tuba sissekolimisest vaid paari väikese sammu kaugusel. Samas oli koguaeg sees mingi kripeldustunne varasemalt paigaldatud akna laiuse osas, mistõttu olin sujuvalt ka siseviimistluse lõpetamist ja parketipaigaldust koguaeg kuhugi tulevikku edasi lükanud. Siis aga võtsin otsuse, et ahhh, mis seal ikka, teeme siis juba nii, nagu päriselt soovime ja vahetame selle akna lõpuks ära. Uue akna potentsiaalne laius 1400mm tundus vana akna 860mm juures ikkagi väga atraktiivne. Paar päeva elust, aga vastutasuks kestev rahulolutunne!
“Vana” akna eemaldamine ja karkassi ehitus
Nüüd siis aknaeemalduse kallale, mis tegelikult nii keeruline ei olnudki – kõike tuli teha lihtsalt tagurpidi järjekorras ja kõik loodu taas läbi lõigata, sh aurutõke, teibid, vahud jne.
Kui aken eest saadud, tuli karkassi kallale asuda, mis pakkus juba palju suuremat väljakutset, sest kõik kihid (voodrilaud, tuulutusliistud, tuuletõke, karkass) olid omavahel ju kuidagi seotud. Alustada tuli fassaadilaudadest, kus iga lõige pidi olema ideaalilähedane, sest vea korral terves ulatuses voodrilaua vahetamine oleks ikka väga palju tüli juurde tekitanud. Siin kehtis kindlalt reegel seitse korda mõõda, üks kord lõika. Peamiseks abimeheks siin käsiketassaag, mille lõikekõrgust täpseks sai seadistada. Karkassi lahtitegemisel aitas sõrgkang ja tiigersaag, mis pikad kruvid-naelad kiirelt eemaldas.
Siis läks uue karkassi ehitamiseks. Selleks olin 45×195 materjali juba valmis ostnud ning kõik enne läbi mõelnud, kuhu-mis–jupp-läheb. Kinnitasin neid sarnaselt, nagu kunagi varem juba teinud olin, st nurkade, kruvi ja naelte abil üheaegselt. Loodud karkassi vahele lisasin taas villa ja teipisin tuuletõkkeplaadi ning aurutõkke kenasti kõikjalt taas kinni. Samuti tuli värvida kõik läbilõigatud ja nähtavad voodrilaua servad. Kogukulu senimainitud tööde peale oli detailide rohkuse ja üksitegemise tõttu umbes 10h. Üks tülikamaid tegevusi ilmselt kõige eelneva juures oli CRAMO kergtellingute kohaletoimetamine ja nende kokkupanemine, sest nendeks tuli muuhulgas rentida ka käru ja mitu korda spetsiaalselt edasi-tagasi linnas käia.
Uue puitalumiiniumakna paigaldamine ja lõpetustööd
Uus aken sai paika vaid paari tunniga. Seda osa lasin teha Fenestra paigaldustiimil, et asi kõik lõpuni korrektne ja garanteeritud oleks. Selles osas kõik sujus nagu ka eelmisel korral (kõik teised aknad olid samuti Fenestra poolt tellitud) ja jäin rahule. Minu tööks jäi veel väline aknapalede viimistlus ja teipimine, mis sai paari tunniga tehtud. Lõpptulemuseks täiesti uue tundega tuba, kus avaneb suurest ja laiast panoraamaknast mõnus vaade metsale. Samuti on selles põhjapoolses toas nüüd tunduvalt rohkem valgust kui varem.
Miks puitalumiiniumaken ja miks just Fenestra?
Kuna aknaturul on eri võimalusi ja valikuid nii palju, siis jagan siin ka paari sõnaga, miks otsustasime oma majas just puitalumiiniumakende ja Fenestra kasuks.
Puitalumiiniumakna kasuks rääkis eelkõige naturaalsus, vastupidavus ja keskkonnasõbralikkus – seestpoolt on nähtav soojana mõjuv puit ja väljast katab puitu ilmastikukindel alumiinium. Mõlemad materjalid on ka tulevikus vajadusel taaskasutatavad ja meie puitmajale sobis selline lahendus ideaalselt.
Fenestra aknaid eelistame just seetõttu, et nende kvaliteedi ja hinna suhe tundus ideaalses tasakaalus. Mõne aasta eest hinnapakkumisi küsides oli nende hind võrreldes teistega tunduvalt atraktiivsem kui teistel, samal ajal olid aga toote tehnilised näitajad võrdväärsed kui mitte paremad kui mõnel konkurendil. Samuti olime tollal külastanud mitmeid väga suuri uusarendusi Tallinnas, kus olid ees just nende aknad, mis tekitas usaldust ainult juurde. Rääkimata muidugi soojast vastuvõtust nende näidistesaalis, kus iga detail põhjalikult ja sõbralikult läbi räägitud sai.
Kokkuvõte
Oli parajalt kreisi otsus juba valmistehtud seinad taas lahti lõhkuda ja uuesti aknapaigaldusse aega ning raha investeerida (koos paigalduse ja karkassimaterjalidega umbes €1000), aga tagantjärele olen selle otsusega tõeliselt rahul. Toas täiesti teine olemine! Julgustan teisigi oma sisetunnet järgima ja vajadusel need paar päeva oma kodus uue ning õige “tunde” saamiseks investeerima.
Sarnased postitused
20/02/2024
Ehituspäevik – ventilatsioonisüsteem, tagantjärele tarkus
Pool aastat elu uues kodus koos elu…
27/12/2023
Ehituspäevik – pistikupesade ja lülitite paigaldamine ning valimine
Üks väike detail majas lõplikult paigas…