Täna võtame hetke, et meenutada ja olla tänulikud selle eest, millised katuseaknad me oma majale algusetapis valisime ja miks neid üldse eelistasime. Kuigi sisse me veel kolinud ei ole ja maja on veel lõppviimistluse faasis, siis oleme tänaseks juba mõnda aega saanud nautida seda, kui palju valgust ja millise hubase ilme katuseaknad meie teisele korrusele annavad. Siin artiklis kirjutamegi, miks oma kodule katuseaknad paigaldada otsustasime ja millist väärtust nad meie silmis loovad.

Katuseaknad kui päevavalguse ja heaolu allikad

Esimene ja peamine põhjus, miks valisime katusaknad, oli ikka see, et tuua ka teise korruse ruumidesse võimalikult palju päevavalgust. Veedame ju 90% oma ajast hoonetes ja ainult 10% väljas ning on teada, kui suur inimeste valgusevajadus tegelikult on (suurem kui standardid ja regulatsioonid ette näevad) ja seetõttu oli ka meile piisav kogus päevavalgust eriti tähtis. Mida rohkem valgust päeva jooksul kogeme, seda parem elu! Ja seda igas mõttes, sest valgus mõjutab muuhulgas meie energilisust, unekvaliteeti ja tervist üldiselt.

Lisaks on päevavalgus suur produktiivsuse allikas ja ka meie oleme vähemalt ühe töökoha planeerinud otse katuseakna kõrvale, et sellest maksimum võtta. Euroopa Tervislike Kodude Baromeetri andmetel ütleb 63 protsenti inimestest, et valguse hulk mõjutab nende töötegemise kiirust ja tulemuslikkust märgatavalt.

Kas oled mõelnud, kas Sinu kodus on piisavalt valgust?

Siinkohal on hea välja tuua üks lihtne viis, kuidas oma kodus oleva valguse piisavust kontrollida. Mõõda üle ruumis olevad aknad ja põranda suurus ning arvuta, mitu % aknad ruumi üldpinnast moodustavad. Ja vaata tulemust! On soovitatud, et kõigi akende klaaspind kokku ei tohiks olla väiksem kui 10% põrandapinnast. Meie teise korruse kahes magamistoas on see number tänu katuseakendele 13,4% (ilma katuseaknata 7%) ja 20,7% (ilma katuseaknata 14,2%), mis näitab, kui olulist rolli need meie tubades mängivad. Kuidas Sul läks, kas arvutasid?

Katuseaknad kui ruumimuutjad ja -andjad

Võrreldes esimese punktiga tunduvad järgnevad punktid kuidagi vähem olulised, sest valgusest algab ja sellega seondub ju kõik! Hea on neid siiski aga mainida ja eriliselt välja tuua.

Olles ka ise mõlemad lapsepõlves katuseakendega kodudes üles kasvanud, siis teadsime, millist hubasust nad tubadesse võivad tuua. Ja see on ka teine peamine põhjus, miks katuseaknaid niiväga soovisime – nad muudavad ruume ja annavad neile täiesti uue elu.

Nagu ka järgnevatelt piltidel näha, on pimedal pööningul või katusealusel tegelikult nii palju potentsiaali. Ja kui vaadata tänapäeval pakutavate katuseakende erinevaid lahendusi ning suuruseid, siis see potentsiaal on tõepoolest ka lõputu. On võimalik luua avanevaid rõdusid (VELUX rõdusüsteem), panna mitmeid aknaid kõrvuti või valida ülalt- ja altavanevate võimaluste vahel.

Maja ehitades oli meil ka endal ääretult äge näha hetke, kui katusesse äkki katuseaknad olid tekkinud. Seni väikese ja pimedana tundunud teine korrus oli hetkega täis õhku, värskust ning avarust. Siia vahelduseks veidi Pinterestist leitud inspiratsiooni:

Katuseaknad kui vaate tekitajad

Meie kodu lähistel on palju rohelust ja metsa. Seda rohkem just maja selles pooles, kus katuseaknaid alguses ei olnud. Ehk oli olukord, kus looduspark on küll lähedal, kuid samas justkui kaugel, sest teiselt korruselt seda ju ei näinud. Kuidas tekitada sellises olukorras võimalus, et ilusad vaated siiski tuppa jõuaksid? Ikka katuseakende abil. Nüüd toovad nad meile lisaks valgusele ja õhule ka metsa otse tuppa. Ja seda eriti tänu meie poolt valitud VELUXi panoraamakendele, mis avanevad alt üles ja avanevad täies ulatuses (mitte keskelt), et vaadet veelgi paremini nautida saaks.

Katuseaknad kui võimalus kokku hoida

Nagu ka inglise keeles “last but not least” on eelnevat arvestades katuseaknad ka ideaalne võimalus kokku hoida. Ja seda just selles mõttes, et kui inimesel tõesti tekib soov rohkema valguse või eelnimetatud metsavaate järele, siis katuseaken on selleks sageli soodsaim lahendus.

Lammutada osaliselt kogu siseviimistlus ja katus ning ehitada seejärel uus väljaulatuv vintskap? Või paigaldada endale ainult paari päevaga üks uus katuseaken ja asjaga korras? Just selline dilemma oli ka meil majaehitust planeerides. Kuigi arutlused käisid pikalt, siis meie poolt valitud katuseaknad lahendasid kõik soovid ja väljakutsed kokkuvõttes nii, et rahakotti pidi võrreldes alternatiividega tunduvalt vähem kergendama.

PS! Kuigi katuseaknaid on kõige lihtsam ja parem paigaldada ikka kohe alguses katusetöödega samal ajal, siis tegelikult seisneb nende suurim pluss selles, et neid saab lisada tagantjärele pea iga katusekonstruktsiooni- ja katte puhul, sõltumata maja vanusest. Ja just nii lihtsalt saabki pimedad katusekorrused valgeks muuta!

Kokkuvõte

Katuseaknad on imelised. Ja seda saame öelda nende tõeliste pooldajatena nii kergel ja ausal meelel! Need toovad kodudesse valgust, õhku ja avarust ning avavad katusekorruste tõelise potentsiaali. Kaudselt omavad nad märkimisväärset rolli ka meie tervise hoidmisel ja sisekujunduse lähtenurgast hubasuse loomisel. Ära unusta, et päevavalguse olulisust meie elus ei tasu alahinnata ja katuseaknad võivad selleks olla ideaalne lahendus.


Meie valitud katuseaknad

Lisame siia ka meie katuseakende täpsema info. Valituks said 94×160 mõõduga VELUXi katuseaknad, mis sobitusid majja ideaalselt – need algavad ja lõpevad täpselt selliselt, et näeme nendest välja pea igalt kõrguselt. Suuruse valikul lähtusime peamiselt sellest, millist katuseakent meil sarikate vahele üldse võimalik paigaldada oleks ja sealt läksime edasi. Akende täpne tehniline kirjeldus:

– VELUX Premium GPL PK10 2068 (alt avanev panoraamvaatega 3-kordse paketiga valgest puidust katuseaken)
– VELUX Standard Plus GGL PK10 2068 (ülalt avanev 3-kordse paketiga valgest puidust katuseaken)

Sellest, kuidas ja millist katuseakent täpselt valida, loe meie teisest blogipostitusest.