Täitsime selle aasta jaanipäeval ühe kauaaegse unistuse – kogeda päikesetõusu rabas. Ilma pikema keerutamiseta saame vaid tänada, et sellise otsuse tegime ja meenutada, kui ilus see kõik ikka oli. Siin postituses kirjutame mõne sõnaga meie väikese rabaretke lahti, jagame pilte ja lisame mõned soovitused, mida sinna minnes kindlasti tasuks kaasa võtta.

Sihtkoht ja aeg

Rabamatka sihtkohaks valisime Viru raba. Kindlasti üks populaarsemaid rabasid Eestis, kuid seda ka põhjusega – on ta Tallinnast parajal kaugusel (sõltuvalt stardikohast u 40min sõitu), rappa jõudmiseks ei pea liialt jalutama (sõltuvalt tempost u 20-30min kõndi) ja kõik mugavused ning atraktsioonid on olemas (lõputuna näiv laudtee, vaatetorn ja ujumiskoht).

Rabasse minekuks ja päikesetõusu imetlemiseks sai valitud üks pikemaid päevi Eestis, mis ühelt poolt lisas kogemusele maagilisust, kuid seda varem pidime me ärkama, et õigel hetkel kohal olla. Startisime Tallinnast juba kella 2:15 paiku, seega pikema unesoovi korral vali päikese püüdmiseks hoopis hilissuvi või varasügis.

Meeldejääv kogemus

Nagu ka mainitud, jäime külastusega väga rahule. No tõesti kohe väga! Sellest sai kahtlemata üks suve meeldejäävaimaid hetki, sest varahommikune loodus pakkus kõike – alates päikesetõusu eelset udususest ja maagilisusest päikesetõusu aegse sära ja soojuseni välja. Rääkimata kogemusega kaasnevatest helidest (vaikus, linnud, kohin) ja värvidest. See hommik jääb pikaks ajaks meelde…

Kui mõned lausa magavad vaateplatvormil, et ilusat vaadet kogeda, siis meie jõudsime sinna umbes 3:30 paiku. Sättisime madratsi põrandale, termose kuuma teega kõrvale ja jäime ootama. Kuigi meiega oli hetke jagama sattunud veel mitmeid teisi inimesi, siis see ei häirinud – loodus oli ikka sama nägu. Võrreldes teistega olime me seal ka kõige kauem, kokku umbes tunnikese, mille jooksul kõik teised saabuda ja lahkuda jõudsid. Võtsime maksimumi.

Varahommikune loodus

Kella 5 paiku hommikul ei otsustanud me mitte aga ära minna, vaid rabas pikalt edasi jalutada, et värskendavast hommikust viimast võtta. Saime igal sammul ainult kinnitust kui ilus aeg see meie Eesti looduses on, mida ilmestasid lisaks kõigele muule rabale iseloomulikud ämblikuvõrgud ja juunikuus õitsevad taimed (nt hele tupp-villpea).

Kui kella 6 paiku proovis uni meist võitu saada ja meid Tallinna poole tagasi voodisse suunata, siis seda me siiski ei teinud ja tegime spontaanse uinaku hoopis keset loodust. Asjad said ju kaasa võetud ning leidsime matkaraja teises pooles (kuhu inimesi satub vähem) ühel laiemal puitalal sobiliku koha. Panime kiirelt oma väikese matkaplatsi püsti, pugesime magamiskotti ja mõtisklesime, et ilmselt nii avara taeva all me polnudki kunagi maganud.

Mõni tunnike hiljem natukene värskemana sõime puuvilju ja tegime värskendavad suplused rabajärves. Viru rabas on selleks lihtsalt liiga mugavad tingimused loodud, et mitte sisse minna ja vett proovida. Nautlesime, jutustasime ja umbes 10 tundi pärast rabasse saabumist (kella 13 paiku) asusime tagasi koduteele. Milline imeline algus päevale!

Soovitused, mida (raba)matkale kaasa võtta

  1. Veepudel. Ilma veeta ei tasu kodust lahkuda, eriti matkama minnes. Meie kasutame taaskasutatavaid veepudeleid – ühe korra ostad, aga kasutad aastaid.
  2. Termos. Kargematel öödel on mõnus, kui saab end kuuma joogiga kosutada. Ise kasutame kaasaegset termost, mis hoiab kuumust vähemalt 12h. Midagi sellist, nagu meil juba on, võib leida siit.
  3. Madrats. Juhuks kui tekib soov pikutada, teha uinakut või lausa vaateplatvormil magada, on kõige aluseks üks hea madrats. Meil oli lisaks joogamatile kaasa võetud isetäituv matkamadrats Easy Camp Siesta 5cm, mis on väike ja kerge ning ülihea hinna-kvaliteedi suhtega.
  4. Magamiskott. Eelmise jätkuks oleks hea ka kuskile sooja pugeda, milleks sobib ideaalselt üks magamiskott. Ka siinpuhul eelistame kergust ja kaasaskandmise lihtsust. Omame kaht magamiskotti: Robens Moraine II ja Ferrino Lighttec 950, mis mõlemad sobivad ideaalselt kasutamiseks kevadest sügiseni.
  5. Seljakott. Kõik vajalik selliseks retkeks tuleb mahutada seljakotti, millega oleks mugav ka pikemalt jalutada. Ise oleme kasutanud reisimiseks ja matkamiseks seljakotte Osprey Farpoint 40 ja Osprey Stratos 50, mis on meile väga hästi sobinud ja pikki matke vastu pidanud.
  6. Sääsetõrjevahendid. Kuigi me oma kogemuse käigus liialt palju sääski ei kohanud, siis suvekuud on erinevad ja sääskedeks on hea valmis olla. Meie eelistame selleks midagi naturaalset (näiteks mõni eeterlike õlidega sääsekaitse).
  7. SUP aerulaud. See on boonuseks kõigile neile, et oma kogemus veelgi meeldejäävamaks muuta. Meie seda ei kogenud, aga üks tol hetkel rabas olnud matkajatest küll. Tundus hullult äge. Täispuhutavad SUP lauad leiavad tänapäeval üha rohkem kasutust ja hoiame ilmselt nüüd ka ise tuleviku perspektiivis mõnel suuremal mudelil silma peal.

Parimad rabad, mida külastada

Küsisime ka oma jälgijatelt soovitusi, kus võiks sarnast rabaretke lisaks Viru rabale veel ette võtta ja kõige rohkem hääli said järgnevad 5 kohta:

  1. Marimetsa raba
  2. Mukri raba
  3. Kakerdaja raba
  4. Meenikunno raba
  5. Jussi loodusrada

Kokkuvõte

Eestimaa rabad on imelised. Ja paljud neist nii lihtsasti ligipääsetavad ja Tallinnale lähedal – täpselt nagu Viru raba. Kui juba niisama (rabas) matkamine on mõnus kogemus, siis kinnitame, et päikesetõusu matk on midagi täiesti erilist ja 100% oma ettevõtmist ning varajast ärkamist väärt. Soovitame väga! Ise loodame sarnase matka taas ette võtta juba mõnel teisel tuleval aastaajal. Kogu varustus selleks on juba olemas ja tahaks näha, kuidas siis loodus erineb. Seega jääb üle vaid kohtuda rabas! 🙂