Hei hea seikleja! Kui oled jõudnud siia lehele, siis ilmselt valmistud peagi mõneks põnevaks reisiks ja mõtled, kuidas sellest maksimumi võtta. Oleme mõlemad Marleeniga reisinud juba pea 50-s erinevas riigis ja sageli olnud täpselt selle küsimuse ees, et kuidas siis ikkagi üks reis võimalikult meeldejäävaks ja muretuks teha. Olles tänaseks nii palju selles samas olukorras olnud, siis üks vastus peitub kindlasti heas ettevalmistuses, mida me alati enne igat reisi teeme. Ja tundub, et see on ka teistele silma jäänud, sest sõbradki vahel küsivad, et kes teil  te küll jälle nii ägeda reisi nii mõistliku raha eest saite. 🙂

Siin artiklis jagamegi viite soovitust, kuidas parimaks reisiks valmistuda ja teeme seda meie hiljutise meeldejääva Albaania reisi näitel.

1. Osta lennupiletid õigeaegselt (ja õigest kohast)

Alustame kõige lihtsamast, aga samas kõige olulisemast ja meie jaoks ka kõige põnevamast – osta lennupiletid õigel ajal ehk sel hetkel, kui parasjagu mõni põnev pakkumine on käimas. Samuti õigest kohast! Meie vastavad lemmikud on trip.ee (lennupakkumised) ja Momondo (lennud).

Nii tabad 3 asja korraga – (1) võid sattuda mõnda põnevasse sihtkohta või riiki, kuhu polnud algul plaaniski, (2) saad reisikuupäeva kenasti ette planeerida ja (3) saad seda kõike parima hinnaga. Me oleme niiviisi sattunud näiteks nii Kolumbiasse, Balile kui Kopenhaaginisse, aga ka hiljutikäidud Albaaniasse, kus saime mugavad lühikese ümberistumisega edasi-tagasi lennupiletid €180 euroga. Selle näite puhul ostsime need piletid küll 4 kuud ette, aga vahel oleme teinud otsuseid ka 2 nädalat varem.

2. Broneeri majutus õigest kohast

Kui sihtkoht valitud, pane paika reisi teine kõige olulisem asi ehk majutus! Meie soovitus siin on lihtne – kasuta booking.com platvormi ja kasuta sobivaid filtreid. Nt pane madalaimaks võimalikuks reitinguks 8 või 9 ja järjesta pakkumised hinna alusel. Nii garanteerid endale võimalikult hea majutuse võimalikult hea hinnaga! Teiste inimeste rating ütleb päris palju ja seda tasub usaldada. Sedasi väldid booking.com’i poolt automaatselt ettevisatud majutusasutusi, mis võivad olla küll head, aga tegelikult on nende omanikud turundusse lihtsalt rohkem investeerinud ja mõned teised (veelgi) paremad pakkumised võivad kahe silma vahele jääda. Miks eelistame Booking’ut AirBnB ees on see, et valik on tunduvalt laiem ja sealt leiab lisaks korteritele ka hotelle. Samuti on hind läbipaistev ja konkreetne (AirBnB’s lisanduvad ka vahendus- ja koristustasud).

Albaania reisi näitel leidsime järgmised kaks piltidel olevat majutust hinnaga €50/öö ja reitinguga alates 9,2! Valik oli rikkalik ja seda muidugi ka tänu madalhooajale (mis võiks tegelikult eraldi reisisoovitus olla, sest just siis on parim aeg reisida).

3. Tee Balcia reisikindlustus (!)

Seejärel tee endale reisikindlustus! See on miski, mis suures pildis moodustab kõigist reisikuludest vaid üliväikese osa, aga turva- ja rahutunnet pakub ta kaugel võõral maal vastu mitmesaja tuhande euro eest. Nii on alati kindlus, et Su reisikogemus on hea isegi siis, kui see peaks näiteks haiguse või õnnetuse tõttu ootamatult ära jääma või katkema. Varakindlustusest rääkimata, kui näiteks reisi vältel peaks pagas ära kaduma või mingi vargus olema.

Kuigi meie reisidel on kindlustusjuhtumid olnud pigem harvad, aga kui nad on olnud, siis ei jõua ära tänada, kui suureks toeks kindlustus on. Meie Albaania reisil kõik sujus ja nädalane reisikindlustus läks maksma vaid €25/inimene.

Reisikindlustuse tegemiseks kasutasime ettevõtet Balcia, mis on Eesti turul täiesti uus tulija. Oma julge, kaasaegse ja värskendava brändinguga paistsid nad meile kohe silma. Rääkimata nende mugavast äpilahendusest, kus sai kindlustus 5 minutiga automaatselt vormistatud ja makstud – tänapäeval tõepoolest piisabki kõigi toimingute tegemiseks vaid ühest mobiiltelefonist. Kasutame neid kindlasti ka järgmisel korral (kusjuures tänaseks juba jõudsimegi kasutada ka Iirimaa reisiks).

4. Tee reisiplaanid, aga jäta ruumi spontaansuseks

Kui kõik eelnev ehk ABC paigas, on kasulik enne sihtkohta jõudmist panustada aega sihtkoha uurimisele. Meie tavaliselt guugeldame näiteks “Best Places to Visit in Albania” või “Top Attractions in Albania” ja loeme 4-5 samateemalist artiklit, et umbes aru saada, mida enim mainitakse ja mis meile endale kõige enam võiks huvi pakkuda. Nii saad olla kindel, et parimad kohad saavad huvi korral nähtud ja kultuuri ning kohaliku elu või loodusega tutvutud.

Sihtkohti teades saad ka oma reisikava paika panna (vastavalt oma majutusele või siis valid hoopis majutuse vastavalt vaatamisväärsustele), kuid ole avatud ka spontaansusele. Tavaliselt on kõige parimad seiklused need, mis juhtuvad ootamatult – meie puhul on see alati toiminud! 🙂

Näitena olime ka Albaanias jätnud mõned päevad plaanivabaks ja just need on tänaseks kõige enam meelde jäänud – lähtusime siis hoo peal tekkinud mõtetest, soovitustest ja kontaktidest, mis viisid meid kohtadesse ja restoranidesse, millest varem polnud aimugi.

5. Paki kergelt ehk võta kaasa vaid oluline

Reisides me kipume üle mõtlema selle osas, kui palju asju meil on tegelikult vaja kaasa võtta. Ülepakitud seljakott või kohver võtab liigset energiat ja tekitab paindlikult reisides ainult tüli. Ehk mida reisile kaasa pakkida? Vastus: ainult kõik esmavajalik. Püüa olla võimalikult minimalistlik! Albaanias õnnestus meil kõik mõnusalt kahte väikesesse 35-liitrisesse seljakotti (soovitame NorthFace või Osprey seljakotte) mahutada ja mõlemal oli kaasas kõik eluks vajalik – Apple sülearvutid, mõned t-särgid, lühikesed püksid, tossud vabaks ajaks ja matkamiseks, sokid-pesu-ujukad, hügieenitarbed ja üks sett ka pikemaid riideid kui ilmad peaksid jahedamaks minema. Kõik sujus!

Kokkuvõte

Üheks täisväärtuslikuks reisiks tasub alati veidi ette valmistada ja ära teha, et reis võimalikult muretult, turvaliselt ja huvitavalt läheks. Meie reisikogemused näitavad, et head lennupiletid, eriline majutus ja reisikindlustus on kõige aluseks! Kui sinna juurde lisada minimalistlik mõtteviis ja teadmine parimatest sihtkohtadest, siis on üks meeldejääv reis garanteeritud. Me igatahes ootame juba oma järgmist seiklust ja loodame, et ka Sul tuleb see äge, kusiganes see ka ei oleks! Soojad tervitused.

PS! Hoia silm peal meie Instagrami kanalil @kristjanmarleen, et vaadata, millisel reisil viimati käisime või kuidas meil ja meie kodul läheb!