Pea 3 aastat koduloomist seljataga ja kuuri on tekkinud arvestatav kogus tööriistu. Siinkohal mõtlen siis elektrilisti tööriistu, mitte väikeseid käsitööriistu nagu haamer või lood. Algul arvasin küll, et ostan vaid mõned üksikud tööriistad ja ülejäänud rendin ajutiselt sõpradelt või CRAMOst, aga lõpuks on lood ikka veidi teised ning riiulile ei mahu kõik ostetu enam ära. Mõned on saanud rohkem, mõned vähem kasutust  ja kogu selle kogemuse kõrval on tekkinud päris hea arusaam tööriistadest, mis minu silmis igal kuldsete kätega koduehitajal (või ka lihtsalt koduomanikul) riiulil kindlasti olla võiks. Siin artiklis jagangi oma 6 lemmikut.

6 asendamatut tööriista, mida iga koduomanik ja isetegija vajab

  1. Akutrell. Alustame kõige loogilisemaga. Esimene tööriist, mille ma majaloo alguses ostsin ja milleta tõepoolest üle ega ümber ei saa. Akutrell sobib puurimiseks ja kruvide keeramiseks ehk saab kasutust kogu koduehituse (ja ka kodus elamise) vältel – alates lihtsamast mööblipaigaldusest kuni karkassiehituseni välja. Millist akutrelli osta, loe meie kunagisest postitusest.
  2. Akuga käsiketassaag. See on tagantjärele vaadates minu jaoks üllatusesineja, sest ehituse alguses ei osanud ma seda tööriista siin nimekirjas küll ette näha, oli kuidagi võõras ja tundmatu veel tol hetkel. Tänaseks on käsiketassaag igatahes asendamatu tööriist, mis võimaldab ülimalt paindlikult ja lihtsalt saagida kõike, alates prussidest ja laudadest kuni parketi ja OSB plaatideni välja. Ise eelistan akuga varianti ja juba pea 2a olen kasutanud Makita mudelit DHS680Z.
  3. Akulöökkruvikeeraja, maakeeli “kärr”. See on üks hiliseid avastusi, aga samas üks lemmikuid. See lihtsalt on juba kord nii, et kui oled korra juba akulöökkruvikeerajat kasutanud, siis tavalise akutrelliga kruvide kruvimine tundub seejärel aeglane ja tülikas. Lööktrelli eeliseks on selle võimekus pea kõik kruvid pea kõikjale pingevabalt sisse lasta – ja seda kiirelt ning mugavalt.
  4. Ketaslõikur, maakeeli relakas. Kuigi see tööriist siin nimekirjas kindlasti igapäevaselt kasutust ei saa, siis ükski koduehitus ilma metalliga kokku puutumata ei möödu. Olgu selleks näiteks ventilatsioonitoru, plekijupp või kardinasiin – ketaslõikur teeb siin elu eriti lihtsaks.
  5. Järkamissaag, teise nimega nurgasaag. Üks esimesi tööriistu, mille koduehituse käigus endale muretsesin. Tundus algul asendamatu, aga kui olin akukäsiketassaega sõbraks saanud, siis hakkas tema roll aegamisi vähenema. Samas näiteks karkassi, fassaadilaua, aialippide või liistude lõikamisel oli ta jätkuvalt ainuõige tööriist – täpne tulemus garanteeritud.
  6. Ekstsentriline lihvija. Eriti hea abiline mitte just majaehituse algul, vaid pigem hilises etapis. Vajalik just nendele isetegijatele, kes sageli mõne DIY mööbliprojekti (nt taburet, tool või söögilaud) kodus meeleldi ette võtavad. Asendamatu abiline puidu või metalli lihvimisel ja pindade siledakssaamisel. Ise kasutan akuta varianti, sest asukoha paindlikkus nii tähtis pole seni veel olnud, samuti on see veidi võimsam ja teeb töö kiiremini ära.

Lisaks tooksin välja veel multitööriista ja tikksae, mis endal samuti juba olemas on, kuid mida olen kasutanud pigem harva ja/või vaid spetsiifilisteks töödeks ning esmajärjekorras neid ostma ei kiirustaks. Mainimata ei jätaks ka universaalset lõikesaagi (ehk tiigersaagi) ja kettsaagi (ehk mootorsaagi), mis teatud töödes elu nii palju lihtsamaks teevad, aga seda pigem hooajaliselt (nt okste ja puude lõikus) või etapipõhiselt (nt lammutamine).

Kokkuvõte

Kindlasti on olulisi suuremaid ja väiksemaid tööriistu veel, mida erinevates koduloomise etappides vaja võib minna, kuid mulle endale tundusid just need kõige olulisemad. Koduehituse alguses oli lootus, et kõiki neid seadmeid ostma ei pea ja saab tööriistarendiga või sõprade omadega hakkama, kuid lõpuks on ikka nii, et enda tööriistadega on koduehituse protsess tunduvalt tõhusam ja muretum.