Suvila renoveerimise juures oli meie esimeseks suureks ehituslikuks väljakutseks vundamendi soojustamine. Kuna maja sai ostetud sügisel, siis tundusid vundamenditööd täpselt sellised, mis kiirelt enne talvekülmasid kenasti valmis peaks saama. See annab võimaluse kevadel maja ümber rahulikumalt toimetada ja kohe muude välistööde (katus, fassaad) kallale asuda. Mida me vundamendi soojustamisel siis õppisime?
Miks üldse peaks vundamenti soojustama?
Enne kui soojustamise kallale asuda, on hea teada, miks üldse vundamenti peaks soojustama. Panime siia enda jaoks mõned olulisemad punktid, ilma, et liialt detaili läheme (postituse lõpust leiad lingid, kust veel lisainfot saada):
- Vundament on eranditult iga hoone olulisim osa
- Soojustamata vundament on hoone üks suurimaid külmasildasid
- Soojustatud vundament vähendab (või lausa takistab) niiskuse sattumist hoone konstruktsioonidesse (ja vee kahjuliku mõju eest üldiselt)
- Mida vähem on soojustust, seda rohkem kulub energiat toa soojendamisele
- Ebapiisav soojustus põhjustab ülekütmist, mis omakorda kahjustab keskkonda, sest loodusressursse kasutatakse liigselt
Maja perimeetri soojustamine XPS plaatidega
Tänapäeval maja vundamendi vertikaalselt soojustamisest üksi ei piisa. Kõrgema energiaklassi saavutamiseks ja maja veelgi paremaks hoidmiseks tuleb vundament soojustada maja ümber ka horisontaalselt ja sellest alustasime ka meie.
Perimeetri horisontaalse soojustamisega välistatakse külma sattumine vundamendi alla ja piltikult öeldes liigutatakse külmumispiir plaadi pikkuse (XPS plaadi pikkus 1185mm) võrra majast eemale. See on eriti oluline just siis, kui maja vundamendi enda rajamissügavus (nagu meie suvila puhul) ei ulatu külmumispiirist allapoole (Eestis on see umbes 1,2 meetrit).
Otsingute ja arutluste järel osutus kõige paremaks variandiks siinkohal helesinised XPS foam (endine Styrofoam) plaadid, mis on kõrge survetugevusega, olematu veeimavusega, kerged ja väga heade soojustusomadustega. Lisaks on nad täiesti taaskasutatavad ka aastaid pärast pinnase sees olemist. Meie valisime 100mm soojustusplaadid. Soojustamise protsess näeb välja järgnev:
- Kaeva vundament maja perimeetris vähemalt poole meetri sügavuselt ja 1,3 meetri laiuselt lahti (seda juhul, kui soovid paigaldada XPS plaadi ilma seda lõikamata)
- Loo vundamendi alla drenaaž (seda juhul, kui tegemist on liigniiske pinnasega, meie seda ei teinud)
- Telli ehitusliiva ja tasanda lahtikaevatud pinnas umbes 100mm paksuselt
- Kasuta plaatvibraatorit ja tihenda pinnas korralikult
- Aseta peale geotekstiil, et pinnast tugevdada ja vältida liiva eri kihtide äravajumist (see on eriti oluline liigniiske pinnase puhul ja siis, kui maja ehitatakse nullist – meie seda ei teinud)
- Aseta XPS plaadid (paksusega 50mm kuni 100mm) liivakihi peale õrna kaldega majast eemale (plaadid asetuvad üksteise kõrvale mugavalt tänu poolpunn-lahendusele)
- Maja nurkades pane XPS plaadid topeltkattesse, sest just sealt pääseb külm kõige lihtsamini ligi
- Jätka vundamendi vertikaalosa soojustamisega või kui see juba tehtu, täida taas pinnas (esimene kiht võiks olla liiv)
- Naudi hästi soojustatud kodu ja vundamenti
Paekivi vundamendi soojustamine PUR vahuga
Nagu vanematele hoonetele kombeks, oli ka meie maja rajatud paekivivundamendile. Kuna paekivi puhul on tegemist ebatasase pinnaga, siis selle soojustamiseks väga palju häid variante ei ole. Parimaks lahenduseks on turul saadatavatest kinnise pooriga PUR vaht, mis pääseb igasse ebatasasusse ja auku sisse ning ei lase endast veeauru läbi. Meie lasime seda ümber maja igale poole vähemalt 100mm. Soojustamise tegevused on järgnevad:
- Kaeva ümber maja kogu vundament lahti
- Puhasta paekivivundament niiskest mullast ja mustusest (me tegime käsitsi, harjadega, aga soovitatakse ka survepesu)
- Lase vundamendil kuivada
- Puhasta paekivivundamenti veel nii kaua, kuniks kivid on puhtad ja üleliigne liiv ning muld on kadunud
- Paigalda vundamendi ümber karkass, millele pärast viimistlusplaat paigaldada ja mille järgi PUR vahtu hea paigaldada on (seda ei pea tegema, kui soovidki, et vundament jääb veidi laineline ja kui soovid seda hiljem näiteks käsikrohviga viimistleda – see variant sobib hästi talumajadele)
- Kindlusta oma hoones tööstusvoolu olemasolu, et PUR vahu paigaldajad kuskilt voolu saaks võtta (selle puudumisel saab kasutada ka generaatorit)
- Kutsu kohale PURmeister, kes vundamendi vaid mõne tunniga vastavalt soovitud paksusele ära soojustab (miinimum soovitus 50mm, väga hea tulemus 100mm)
- Naudi hästi soojustatud kodu ja vundamenti
PS! Lisaks vundamendile saab PUR vahuga soojustada ka seinu ja fassaade ning katusealuseid (näiteks soojustati ka meie ehitatud konteinerkodu ju PUR vahuga). Kui oled samuti ehitamas uut kodu või olemasolev maja vajab soojustamist, siis PURmeistri tiim tuleb hea meelega ka Sinu objekti üle vaatama ja hinnapakkumist tegema, kohale tullakse üle kogu Eesti ja täiesti tasuta. Lisainfot saad vaadata SIIN.
Uue lintvundamendi soojustamine XPS plaatidega
Meie maja sai uue lintvundamendi näol väikese majapikenduse. Lintvundamendi tegime Weberi FIBO plokkidest ja kuna nende plokkide küljed on täiesti sirged, siis selle soojustamine on ka mõnevõrra lihtsam ja variante rohkem. Meie kasutasime selleks taas XPS 250 foam soojustusplaate, mis oma omaduste poolest on selleks taas üks parimaid valikuid. Meie kasutasime 100mm paksuseid plaate, mida kasutatakse sageli ka nullenergiamajade ehitamisel. Soojustamise protsess näeb välja järgnev:
- Kaeva vundament lahti
- Puhasta vundament niiskest mullast ja mustusest
- Lase vundamendil kuivada
- Puhasta vundamenti veel nii kaua, kuniks kivid on puhtad ja üleliigne liiv ning muld on kadunud
- Paigalda kividele hüdroisolatsioon (seda juhul, kui tegemist on väga niiske pinnasega, näiteks meie seda ei teinud, sest liivapinnas imab hästi vett ja XPS plaadid kaitsevad ise juba väga hästi niiskuse eest)
- Paigalda XPS plaadid (paksusega 50mm kuni 100mm) vertikaalselt seinale (plaadid asetuvad üksteise kõrvale mugavalt tänu poolpunn-lahendusele, kivi külge kinnitamiseks on tarvis kas liimi või tüübleid või mõlema kombot)
- Naudi hästi soojustatud kodu ja vundamenti
Majaehitus on meil jätkuvalt täies hoos! Vaata, kuhu me omadega tänaseks jõudnud oleme ja hoia meie tegemistel silma peal meie Instagrami lehel @kristjanmarleen. Aitäh!
Lisalugemist
Kui soovid teema kohta veel rohkem lugeda, siis lisalugemist leiab veel siit:
- Soojustamine algab vundamendist | Puumarket
- Kuidas renoveerida, soojustada ja kindlustada vana talumaja vundamenti? | kodus.ee
- Vundamendi ja sokli soojustamine | Tehnovaht
- Kuidas soojustada vundamenti efektiivselt? | Äripäev
Sarnased postitused
20/02/2024
Ehituspäevik – ventilatsioonisüsteem, tagantjärele tarkus
Pool aastat elu uues kodus koos elu…
27/12/2023
Ehituspäevik – pistikupesade ja lülitite paigaldamine ning valimine
Üks väike detail majas lõplikult paigas…