Nagu teate, oli meie majaehitamise üheks suureks osaks vanade osade lahtivõtmine ja lammutamine. Sellega seoses tekkis meil ka lõpmata palju ehitusprügi – alates mööblijuppidest, saepurust ja villast kuni vanade voodrilaudade, tõrvapapi ja telliskivideni välja. Eelkõige just viimaseid oli meil juba mitme seina, korstna ja müüri jagu. Mida me siis nende kõigega tegime?

Kõige olulisem – prügi sorteerimine

Kuna lõhkusime suvilat laiali sammhaaval ja ajagraafik oli määramata, siis esimese asjana hakkasime hoovis prügi sorteerima. Puhas puit läks ühte hunnikusse (tuleviku taaskasutuseks?), katkine ja naelutatud teise, telliskivid kolmandasse, metall neljandasse, jne. Paberid ja väiksemad puidutükid põletasime lõkkes ära. Saepuru ja endine uuema sordi klaasvill õnnestus meil Facebooki grupi kaudu ära anda/soodalt maha müüa (ehk tasub kindlasti pakkuda).

Juba etteruttavalt aitas sorteerimine hiljem ka prügikonteineri tellimisel palju kaasa. Eelsorteeritud prügile on hinnakirjades tavaliselt palju soodsamad hinnad.

Ise jäätmejaama viimine

Esimestel kuudel proovisime järgi ka prügihalduse ilma konteinerita. Päris esimesed kotitäied prügi ja telliseid viisime ära järelkäruga meile lähimasse Harku valla Tabasalu Jäätmejaama. Lisaks sellele, et seal igal korral suur järjekord paistis olevat, lähtus see koht hinnakirja puhul mitte kaalust, vaid m3-test ning see osutus iga kord kuidagi väga kalliks. Oli kuidagi imelik paari suure kotitäie prügi eest kümneid eurosid maksta.

Seega otsustasime oma järgmised suuremad koormad (mis olid kerged, aga visuaalselt mahukad) viia hoopis Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskusesse. Seal hinnastatakse kõike vastavalt kaalule. Siis nägi meie “prügimajandus” välja järgnev: rentisime CityBee kaubiku, sõitsime objektile, kulutasime mitu tundi kauba pealelaadimisele, sõitsime pea tund aega Jäätmekeskusesse, tund aega tagasi, tagastasime kaubiku ja läksime koju.

Kuigi kaubikutäis prügi (u 14m3) läks mõlemal korral maksma umbes 60-70 eurot (+ kaubikurent), siis kõik see võttis kokkuvõttes pea terve päeva (!) iseenda kasulikku aega ja energiat. Ja seda mitmel korral! Enam nii ei soovinud. 🙂

Telli prügikonteiner – Eesti Jäätmekäitlus OÜ

Õppetunnid saadud ja ehitus korralikult käima läinud, tellisime maja ette Eesti Jäätmekäitlus OÜ prügikonteineri. Arvasime alati, et prügikonteineri tellimine on kuidagi kallis lõbu, aga kui lõpuks läbi oma kogemuse olime aru saanud, kui palju aega see säästab ja kui muretu, mugav ning kiire see on, siis oli see kahtlemata ka kõige parem otsus! Suuruseid on konteineritel erinevaid ja meie üritasime valida sellise (15m3), kuhu ulatub ise üle ääre veel asju sisse visata.

Olime selleks hetkeks juba päris palju erinevaid prügihunnikuid hoovis valmis varunud ja nüüd jäi üle need vaid konteinerisse saada. Esimese konteineri tellisime kolmeks päevaks ja eraldi telliskivide jaoks. Suurte telliskivihunnikute transpordiks rentisime CRAMOst Avanti laaduri ja pooleteise päevaga saigi konteiner pilgeni kive täis. Peagi tehti esimene konteineritühjendus (teisisõnu konteinerivahetus) ja sai juba järgmise täitmise kallale asuda.

Teise 15m3 konteineri tellisime segaehitusprahi jaoks, mis oli küll veidi kallim, kuid tegi töötegemise ikka eriti mugavaks. Lõpuks jõudiski meie hoovist sinna kõike – lisaks telliskivile ka jooksvaid ehitusmaterjale, veidi puitu, suuri papi- ja kiletükke, vanu kaableid jms. Nagu ka piltidelt näha, ei pea suurde 15m3 konteinerisse tõstma asju ainult üle ääre, vaid ligi saab ka läbi avatavate “uste.” Seda konteinerit hoidsime objekti ees umbes kuu, makstes kokkuleppelise hinna. PS! Ja kuigi tegemist oli segaprügiga, oli ka siin hea teada, et isegi nendest konteineritest keskeltäbi 80% jäätmeid läheb taaskasutusse.

Nagu mainitud, konteinerifirmaks valisime Eesti Jäätmekäitlus OÜ, sest tegemist oli sel hetkel (2021. kevad) täiesti uue ettevõttega, kelle konteinerid olid uued, puhtad ja ilusad ning teenus esimestest kõnedest alates sõbralik ja abistav. Oli tunda, et tegemist on ettevõttega, kes “on tulnud, et jääda” ja soovivad tõesti head teenust pakkuda. Konteineri vahetus ja logistika toimis laitmatult ja jäime kõigega rahule! Meie kogukulu kahele konteinerile oli umbes 700 eurot.

Eesti Jäätmekäitlus OÜ

Kokkuvõte

Long story short – kui lammutama hakkad, siis lammuta kõik ära ja telli enda maja ette konteiner, kuhu kõik jäätmed järjest sisse visata. Omalt poolt soovitame ettevõtet Eesti Jäätmekäitlus OÜ. Teed endale elu tohutult palju lihtsamaks ja võidad nii palju aega. Ja kui soovid enda elu odavamaks ja keskkonnale head teha, siis ürita võimalikult palju prügist juba enne eelsorteerida.