2021. aasta kevadel alustasime oma suvila rekonstrueerimise kõige suuremast ja väljakutsumavast osast – katuse vahetusest ja ehitusest. See oli ka üks väheseid töid, mille ise täiel määral sisse ostsime ja vastutuse professionaalidele andsime. Puitmaterjalid, kinnitusvahendid ja katuseplekk jäi siiski enda korraldada. Kuigi algul lubatud 3-4 nädala asemel valmis katus erinevatel põhjustel (pikad tarneajad, ettevõte arvutas materjalivajadusi valesti, töötajate puudus) lõplikult alles 3-4 kuu pärast, siis lõpp hea, kõik hea.

Siin artiklis jagan samm-sammult lühikese ülevaate, kuidas meie plekk-katuse ehitus ja vahetus kulges ning kuidas kihiti ja etapiti kõik välja nägi. Kui ise katuselahendusi otsima hakkasin, siis ei leidnud just palju kogemuslugusid, kus päris olukordi detailselt kirjeldatakse. Loodan, et on kellelegi abiks!

1. etapp – katuse olukord enne

Suvila katusekatteks oli umbes 20 aasta vanune tumepruun kiviprofiiliga plekk-katus. Kuigi ostuhetkel tundus see üks selliseid asju, mis kindlasti alles jääb (seisukord oli väga hea), siis majaplaanide kasvades ja olukorras päriselt aru saades mõistsime, et pikas perspektiivis oleks mõistlik ka see ära vahetada. Katuse konstruktsioon oli siis järgnev:

  • Katuseplekk
  • Roovitis 22x100mm
  • Mittehingav katusekile
  • Katusesarikad 50x150mm
    • Katusesarikate sisse liistude abil jäetud umbes ~50mm tuulutusvahe
    • Liistudele kinnitatud tuuletõkkeplaat
    • Soojustus 100mm
  • Tuuletõkkeplaat roheline 12mm

Nagu näha, oli soojustuse paksus ainult 100mm, mis on kaasaegse ja soojapidava katuse jaoks kindlasti liiga vähe (soovituslik miinimum algab tänapäeval 300mm-st). Katuse säilides ja soojustuse suurendamisel oleksime pidanud laienema ~150-200mm sissepoole, mis oleks niigi madala teise korrust veelgi väiksemaks ja kitsamaks teinud. Katuse vahetusel saaksime laieneda väljapoole, teisel korrusel säiliks mõistlik elamisruum ja kõik saaks korrektne. Ja nii tegimegi!

2. etapp – lammutamine

Lammutamisele läksid kõik katusesarikate ümber olnud eelnimetatud kihid (soojustus, tuuletõkkeplaadid, liistud, kile, plekk, roovitus). Ja oh kui palju põnevaid leide sealt tuli (alates sissekasvanud okstest kuni lõputute linnupesadeni). Tagantjärele saab ainult tänada, et kõik niimoodi lahti ja puhtaks tegime!

Ajakulu: katusepleki mahavõtmine 4-5 tundi, sammhaaval lammutus (lahtivõtmine) koos utiliseerimisega kokku umbes 1-2 nädalat.

3. etapp – uue katuse planeerimine ja konstruktsioon

Kõik lammutatud, tuli teha otsus, kuidas edasi. Katusekatte valiku tegemine oli lihtne – plekk-katus meil juba oli ja tundus loogiline samasugusega ka jätkata.

Sarikate ja soojustuse osas teadsime, et peame katust paksemaks tegema ja laienema väljapoole. Olemasolevale 150mm karkassile otsustasime lisaks peale panna 95mm laienduse ja need omavahel metallplaatidega ühendada. Uue osa katusest teeme 250mm paksusest C24-tüüpi materjalidest. Et soojustusest maksimum võtta, kasutasime tavalise tuuletõkkeplaadi asemel Isover RKL Facade 30mm tuuletõkkeplaate, mis on ka lisasoojustuse eest. Lisaks teeb teipimine lõpptulemuse kvaliteetseks ja heaks.

Konstruktsiooni läbilõige sai otsustatud järgnev:

  • Katuseplekk (Ruukki Classic M)
  • Roovitus 22x100mm
  • Tuulutusliist 22x50mm
  • Aluskate (Ruukki 50 Plus)
  • Tuulutusliist 45x45mm
  • Tuuletõkkeplaat 30mm (Isover RKL Facade)
  • Katusesarikad 50x250 mm (uus 45x95mm + endine 50x150mm, omavahel ühendatud metallplaatidega)
    • Soojustus 100mm + 150mm (Isover Premium 33)
  • Aurutõkkekile (Isover Vario XTRA)
  • Horisontaalne roovitus 45x45mm
    • Soojustus 50mm (Isover Premium 33)
  • Viimistlus (puitlaastplaat, kipsplaat või laudis)

Kokku tuli niimoodi soojustust 330mm (30mm tuuletõkkeplaat + 250mm sarikate vahel + 50mm siseroovi vahel), mis tundus loodava maja ja olemasolevate tingimuste puhul optimaalne. Katuse suurus oli kokku umbes 130m2.

Ajakulu: arvestades, kui vähe ma katustest enne teadsin, siis läks kokku umbes 1-2 nädalat kogu asjaajamise, materjalide valimise, vastuste ootamiste ja kinnitamistega.

4. etapp – algus ja eeltööd

Kõik paigas ja planeeritud – ehitus võis alata! Selle eelduseks oli tellingute ja kõigi vajaminevate materjalide olemasolu ning tellimine. Esialgu piisas kinnitusvahenditest, puidust, tuuletõkkest ja katusekilest, plekk võis jõuda grammikese hiljem (mida ta meie puhul ka seose tarneprobleemidega ka tegi).

Ajakulu: tellingud said paika 3-4 tunniga, materjaliveole kuluv aeg sõltus tellimusest ja asukohast.

5. etapp – sarikate paigaldus ja rihtimine

Esimesena paigaldati uued sarikad maja pikendusele (pikendasime maja 3 meetri võrra) ja seejärel rihiti nende abil kogu ülejäänud katus 45x95mm materjalidega paika. Ehk siis ühes maja otsas oli 45x245mm materjal, teises 50x150mm + 45x95mm.

Ajakulu: umbes 2-3 päeva.

6. etapp – tuuletõkkeplaadi ja tuulutuse paigaldamine

Tuuletõkkeplaadiks valisin Isover RKL Facade materjali. Soovituste järgi üks parimaid lahendusi – on lisasoojustus, tugeva pinnakattega ja ühendused on teibitavad. Pildilt ei ole näha, aga tuuletõkkeplaadi peab kinnitama täiesti harjani ja teipima kõik tekkivad ühenduskohad (tulletõkkeplaadi eesmärk on teha täiesti tuulekindel “karp”).

Tuuletõkkeplaat kinnitati spetsiaalsete distantspukside (30mm kõrged) abil otse sarikatesse (5x70mm C4 kruvidega). Nende peale paigaldati pikkade 6×160 C4 kruvidega 45x45mm tuulutusliistud.

Mainitud 45x45mm materjal oleks võinud olla vabalt ka 50x50mm või sõltuvalt katusekaldest ka natukene õhem (mida teravam nurk, seda rohkem paksemat tuulutusliistu tarvis.

Ajakulu: umbes 2-3 päeva.

7. etapp – katuse aluskatte, tuulutusliistu ja roovituse paigaldamine

Katuse aluskatteks valisin Ruukki 50 Plus materjali. Hinnavahe ei olnud väikest kogust arvestades liialt suur, aga väidetavalt on see kvaliteetsem, hingavam ja pikema eluaega, kui teised variandid. Paigaldus käis 45x45mm tuulutusliistudele klambritega (“klambrihaamriga”), millele pandi kohe järgnev kiht tuulutust 22x50mm saematerjali naelapüssi abil kiirelt peale.

Sama kiirelt paigaldati otse neile lattidele peale 22×100 roovitus, samuti naelapüssiga. Roovituse samm peaks olema valitud sõltuvalt tootja poolt ettenähtud juhistele. Classic plekk vajab tihedat sammu (meie maja puhul oli see 250mm).

Ajakulu: umbes 2-3 päeva.

8. etapp – tuulekastide ehitus ja otsalaudade paigaldus

Enne plekki tuleb teha veel viimane samm – ehitada tuulekastid ja paigaldada otsalauad (sinna külge pärast kinnituvad otsaplekid). Tuulekastilaudade paksuseks valisime 45×195 materjali, mis kinnitati pikkade 6×120 C4 kruvidega otse katuse roovituse külge.

Ajakulu: umbes 1 päev.

9. etapp – katusepleki paigaldus

Lõpuks sai asuda lõppviimistluse ehk katusepleki kallale. Meie poolt valitud Ruukki Classic M (miks just selle pleki kasuks otsustasime, loe siit). Paigaldus tehti Ruukki kasutusjuhendi järgi, mis on Ruukki kodulehelt ka leitav. Käis see pealtnäha lihtsalt ja kiirelt, ühelt poolt nö “klikk-süsteemiga” ja teiselt poolt kruviga kinni ning niimoodi paan-paani haaval. Seda oli kohe ilus vaadata! Kõige aeganõudvam osa oli katuseakende ümbrus.

Ajakulu: umbes 3-4 päeva.

10. etapp – veerennide paigaldus

Lõppetapina paigaldati veerennid, samuti Ruukki paigaldusjuhendite järgi. Jälgima peab kallet, et vesi ära voolaks, kinnitite samme, et neid oleks piisavalt ja et talvine sulalumi neid ära ei murraks ning seda, et katuselt tulev vesi ikka kenasti renni niriseks, mitte üle.

Ajakulu: umbes 1 päev.

11. etapp – tuulekastide lõpetamine (tuulekastilaudade paigaldamine)

Viimase etapina katuseehituse juures (meie puhul alles pärast voodrilaua paigaldust, teoorias saab ka varem) sai panna lauad tuulekastidele.

Nagu planeeritud, mahtusid kolm 120mm lauda kenasti ära ja vahele jäi ka 6-10mm tuulutusruum. Kinnitasin ilmastikukindlate terrassikruvidega. Kaitsevõrku tuulekastidele paigaldalda siiski ei otsustanud, sest mõned soovitasid ja mõned mitte. Nende laudade paigaldusega sai aga katusetööd lõppenuks lugeda!

Ajakulu: umbes 1 päev.

Kokkuvõte

Äge on vaadata, kuidas majaehitus areneb siis, kui 2 eksperti maja peal iga päev järjest tööd teevad. Etappe paistab palju, kuid kui asi selge, siis käib kõik kiiresti, pole ülemõtlemist, kasutatakse kiireid töövõtteid ja töö edeneb.

Tänu enda uurimustele ja teiste näidetele sai katuseehituse (vähemalt plekk-katuse oma) loogika ka endale täitsa selgeks. Kui kõik materjalid ja oskused on olemas ning ilm lubab, siis on võimalik kõik eelnev töö paarimehega ära teha 2-3 nädalaga. Seega, kõik on tehtav – head toimetamist!

PS! Kui soovid teada saada, kui palju see kõik täpselt maksma läks, siis mine vaata ka artiklit majaehituse eelarve ja vaata meie @kristjanmarleen Instagramist, kui kaugele oleme majaehitusega tänaseks jõudnud.

Sarnased postitused

Privacy Preference Center